SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Na Ursynowie powstaną azyle dla jeży. Nie będą jednak oznaczone

fot. Pixabay

Zimowe domki dla jeży powstaną na Ursynowie w Warszawie. Dzielnica przygotuje specjalne schronienia dla tych zwierząt. – Jak z drzew jesienią pospadają liście, po zagrabieniu nie zostaną zebrane – mówi wiceburmistrz Ursynowa Bartosz Dominiak.

Liście wygrodzimy siatką, żeby nie były rozwiewane. Od spodu zostawimy mniej więcej 20 cm siatki do podłoża, żeby zrobić przejście dla jeży i aby biegające psy nie płoszyły jeży i nie budziły ich zimą – tłumaczy wiceburmistrz.

Zostało już wytypowanych kilkanaście lokalizacji. – Takie azyle utworzymy w naszych parkach. Testowo azyl powstał już w parku im. Romana Kozłowskiego. W parku im. Jana Pawła II czy w Parku przy Bażantarni mamy również zdiagnozowaną obecność jeży – podaje Dominiak.

Ratusz czeka także na wsparcie mieszkańców, którzy mogą zgłaszać kolejne miejsca, gdzie znajdują się kolczaści sąsiedzi. Informacje można przesyłać na adres dzielnicowego wydziału środowiska: wos@um.warszawa.pl.

Azyle bez oznaczeń

Azyle dla jeży nie będą oznakowane specjalnymi tabliczkami. – Niektórych osób może kusić sprawdzenie, czy jeże tam rzeczywiście zimują. Chcielibyśmy uniknąć wybudzenia jeża w zimie, które może być dla niego tragiczne – wyjaśnia wiceburmistrz dzielnicy.

Dokładna liczba jeży na Ursynowie nie jest znana, dlatego ratusz planuje podjąć w tej kwestii współpracę ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. – Sprawdzenie, czy w lokalizacjach, które przygotowaliśmy, były jeże, nie jest możliwie, kiedy zwierzęta zimują. Jednak później – z pomocą środowiska naukowego – będzie można sprawdzić, czy w tych liściach jeże na pewno były – mówi Dominiak.

Kopczyki z liści będą utworzone w dzielnicowych parkach. Wszystko zostanie uprzątnięte na wiosnę.

Czytaj też:

Spis powszechny. Urzędy będą otwarte także w weekendy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone