SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Na poziomie radości z istnienia wolnego i suwerennego państwa wszyscy się spotykamy”

fot. RDC

– To orędzie odwoływało się do przeszłości, ale z drugiej strony było głosem o przyszłości, o tym, co dalej z Polską. Było wyrazem politycznego myślenia prezydenta, w którym to historia nie jest czymś, co należy do muzeum – mówił w „Poranku RDC” Wojciech Kolarski – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

We wtorek prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas swojego przemówienia mówił m.in., że spory, często wychodzące poza granice naszego kraju nie budują pozycji naszej ojczyzny. – Powodują przede wszystkim strach, agresję, poczucie beznadziei i nieuchronności wewnętrznego konfliktu – dodał. Odwołał się w tym kontekście do przykładu zaborów, których bezpośrednią przyczyną było – jak mówił – niefrasobliwe i niegodne odwoływanie się do arbitrażu oraz interwencji obcych potęg. – Nie powtarzajmy tego błędu – apelował Andrzej Duda.

Jak powiedział w „Poranku RDC” Wojciech Kolarski, świętowanie niepodległości ma w sobie pierwiastek wspólnotowy. – Rozgraniczyłbym tutaj dwie rzeczywistości – rzeczywistość polityczną, która jest miejscem ostrego konfliktu, bo demokracja jest oparta na sporze, ale jest jeszcze jeden wymiar – ten społeczny. To miejsce, gdzie wspólne świętowanie jest czymś naturalnym – zauważył.

Dodał, że dla Polaków, którzy mają różne poglądy, reprezentują odmienne tradycje, wartości i mają różne oceny naszej historii czy rzeczywistości, wspólne świętowanie jest czymś naturalnym. – Prezydent w orędziu do tej myśli się odwoływał, do świętowania razem. Na poziomie radości z istnienia wolnego i suwerennego państwa wszyscy się spotykamy – podkreślił podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Przeszłość i przyszłość

To orędzie odwoływało się do przeszłości, ale z drugiej strony było głosem o przyszłości, o tym, co dalej z Polską. Było wyrazem politycznego myślenia prezydenta, w którym to historia nie jest czymś, co należy do muzeum – powiedział Kolarski. Jak ocenił, „przeszłość nam, Polakom jako wspólnocie i każdemu z osobna, ma służyć do tego, aby budować nowoczesne państwo”. – W tym orędziu wyraźnie było to widać – przyznał Kolarski.

Dodał, że prezydent Duda pokazywał, iż mamy być z czego dumni. – To, co wydarzyło się 100 lat temu, a nie musiało się wydarzyć, gdyby Polacy tamtego czasu nie chcieli niepodległości, może być dla nas źródłem inspiracji i energii. Wtedy nam się udało, dzisiaj też poradzimy sobie z wyzwaniami, z którymi mierzymy się teraz i które będą czekać na nas w przyszłości. Potrafimy, jesteśmy narodem sukcesu, chociaż historia w ostatnich 100 latach była dla nas nieraz tragiczna, często gorzka, na pewno trudna. Te 100 lat skłania nas do refleksji, że potrafiliśmy sobie poradzić i stać nas na to, żeby żyć w wolnym i silnym państwie – powiedział w „Poranku RDC” Wojciech Kolarski – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone