SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Na ulicach bezpieczniej po zmianach w kodeksie drogowym? [ANALIZA]

Ulica Sokratesa w Warszawie/fot. RDC

Jest bezpieczniej – takie wnioski płyną z analizy statystyk wypadków z udziałem pieszych na Mazowszu. Od 1 czerwca tego roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowości to m.in. pierwszeństwo pieszych na pasach.

Analizując okres od 1 czerwca do 16 września, w zeszłym roku doszło do 43 wypadków z udziałem pieszych na pasach – od nowelizacji ustawy było ich zaledwie 27.

Zapytaliśmy mieszkańców regionu, czy ich zdaniem poprawiło to bezpieczeństwo pieszych.

Liczba rannych też się zmniejszyła – z 41 w zeszłym roku do 25 w tym. Było jednak o siedem kolizji więcej.

Mniej wypadków

Instytut Transportu Samochodowego wskazuje, że liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych na przejściach spadła z 12 zabitych w 2018 roku do 5 zabitych w 2021 roku.

Na uwagę zasługują dużo niższe liczby wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych w czerwcu 2020 roku, ale należy podkreślić, że dane te były wynikiem nadzwyczajnej sytuacji i ograniczeń w przemieszczaniu się w celu zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, dlatego trudno je uznać za reprezentatywne – zaznacza ITS i dodaje, że właśnie dlatego pozytywny wpływ nowych przepisów należy oceniać, porównując dane tegoroczne z danymi z lat 2018 i 2019.

Eksperci ITS wskazują jednocześnie, że systemowe działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa pieszych na przejściach w postaci nowych regulacji prawnych powinny przynieść trwały spadek liczby ofiar śmiertelnych, wypadków i rannych na polskich drogach.

Zgodnie z regulacją wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Ustawa wprowadziła również zakaz tzw. jazdy na zderzaku oraz ujednoliciła do 50 km/godz. dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia.

Czytaj też:

Nowe przepisy w ruchu drogowym. Sprawdź, jakie zmiany weszły w życie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone