SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięte zostały słynne lwy

fot. Piotr Gliński/RDC

Na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięte zostały słynne lwy. To wzruszająca, ważna chwila. Jesteśmy solidarni z Ukrainą w wojnie obronnej przeciw Federacji Rosyjskiej – napisał w piątek na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Wcześniej w piątek informację o odsłonięciu posągów lwów na lwowskiej nekropolii podał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

„Dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii”
– napisał. „Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla Polski gest” – dodał.

Posągi lwów, usunięte z Cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 r. powróciły tam w 2015 r. dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za „symbol polskiej okupacji Lwowa”. „Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych” – ogłosiła wówczas Rada.

Do tej pory posągi lwów były zasłonięte płytami paździerzowymi.

Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Na Cmentarzu Orląt spoczywają Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców – stąd nazwa Cmentarz Orląt.

Czytaj też:

Pomagają Ukraińcom założyć firmę w Polsce. „Ponad 100 osób w kolejce”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone