SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Na Cmentarzu Bródnowskim powstało kolumbarium. „To norma”

fot. Kolumbarium na Cmentarzu Bródnowskim/PAP/Wojciech Olkuśnik

Na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie powstało kolumbarium, w którym jest 1530 nisz – w każdej z nich jest miejsce na cztery standardowe urny z prochami. Budowla jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców stolicy – poinformowała diecezja warszawsko-praska.

Dyrektor Zarządu Cmentarza ks. prał. Jerzy Gołębiewski zwrócił uwagę, że „taka forma pochówku staje się normą”. – Tereny cmentarzy są ograniczone, nie ma wolnych miejsc i coraz więcej osób decyduje się na kremację szczątków. Na Cmentarzu Bródnowskim nie ma możliwości powstania grobów urnowych w ziemi, ponieważ jest to stary cmentarz i istnieją jedynie miejsca do pochówku ciał w trumnach. Dlatego zdecydowaliśmy się na postawienie kolumbarium – wyjaśnił ks. prał. Gołębiewski.

Gdzie szukać?

W komunikacie poinformowano, że kolumbarium powstało ze środków własnych cmentarza. Znajduje się przy parkanie od strony ulicy św. Wincentego. Miejsce można odnaleźć na mapach przy bramie wjazdowej pod nazwą: kwatera 116.

Na cmentarzu jest możliwość dobudowania obok drugiej części o podobnej wielkości. Istnieją też projekty innych lokalizacji, także na filialnym cmentarzu w Marysinie Wawerskim. Zarząd będzie rozważał w przyszłości te inwestycje, jeśli będzie taka potrzeba oraz środki – wyjaśniono. Podano, że „wykupienie niszy w kolumbarium będzie możliwe prawdopodobnie w lutym”. – Termin jest związany z ograniczeniami epidemicznymi i reżimem sanitarnym pracy kancelarii na cmentarzu – wyjaśniono.

Kremacja

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego Kościół zaleca zachowanie zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, o ile nie została ona wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej, np. z braku wiary w ciała zmartwychwstanie czy z pogardy dla ciała ludzkiego. Kongregacja Nauki Wiary w 2016 roku wydała na ten temat specjalną instrukcję „Ad resurgendum cum Christo” dotyczącą pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji.

Prochy powstałe w wyniku kremacji powinny być z szacunkiem złożone w miejscu świętym, którym jest cmentarz, zgodnie z przepisami liturgicznymi, stąd też nie można ich przechowywać w innych miejscach nieprzeznaczonych do pochówku.

Cmentarz Bródzieński pod względem pochówku jest największą nekropolią w Polsce i trzecią co do wielkości w Europie. Powstał w roku 1883 staraniem Sokratesa Starynkiewicza. Obecnie liczy prawie 114 hektarów i leży na nim ponad 1 mln 800 tys. zmarłych.

Czytaj też:

Kolejne groby odkryte na średniowiecznym cmentarzu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone