SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Na Cmentarz Powązkowski w Warszawie wraca tradycyjna kwesta

Cmentarz Powązkowski w Warszawie/fot. RDC

Kwesta na rzecz Powązek wraca na najstarszą nekropolię w Warszawie. Pierwsza odbyła się 1 listopada 1975 r. z inicjatywy Jerzego Waldorffa. Rok temu w szczycie pandemii pieniądze na odnowienie pomników zbierane były w Internecie.

Teraz kwestujemy na dwa sposoby – mówi Radiu dla Ciebie przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki. – Zapraszamy wszystkich w sobotę, niedzielę i poniedziałek. Od rana do zmroku można będzie tradycyjnie wrzucić do puszki jakiś datek. Jednocześnie utrzymujemy naszą akcję na portalu zrzutka.pl – wyjaśnia.

Nowością w tym roku będzie możliwość płatności kartą. Jak co roku, kwesta prowadzona jest na renowacje nagrobków. – Chcemy odnowić co najmniej 20 – mówi Święcicki.

Będziemy kontynuować renowację alei, która wiedzie od bramy św. Honoraty do katakumb, kontynuować to, co jest vis-à-vis Alei Katakumbowej po drugiej stronie od katakumb. W planie mamy również odnowienie tzw. mogiły Pięciu Poległych – wyjaśnia Święcicki.

Kto będzie kwestował?

Udział w kwestowaniu zadeklarowało w tym roku ponad 200 osób. – Od samego początku, od 1975 roku jest troje aktorów: Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz. Poza tym są członkowie zespołu Mazowsze, kolejarze, Bractwo Kurkowe i wielu innych: Anna Seniuk, Jan Englert, Anna Nehrebecka, Dorota Stalińska, Magdalena Zawadzka – wylicza Święcicki.

Pośród kwestujących nie zabraknie także polityków i dziennikarzy. Do tej pory za pieniądze z kwest na Powązkach udało się wyremontować około 1500 nagrobków.

Dziedzictwo kulturowe?

Jak przypomniała zastępczyni prezydenta stolicy Aldona Machnowska-Góra, kwesta powązkowska to jeden z najważniejszych elementów naszego niematerialnego dziedzictwa. – Nieprzerwanie prowadzona od 1975 r. wpisała się już w mapę i kalendarz Warszawy. Cieszę się, że to pierwszy projekt przygotowany przez specjalnie powołany w mieście zespół – podkreśliła, zapowiadając, że w poniedziałek pojawi się na Starych Powązkach.

Nie zapominajmy, że zabytki powązkowskie należą do nielicznych w stolicy, które przetrwały drugą wojnę światową – podkreśliła Machnowska-Góra.

Podczas tegorocznego kwestowania członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa – przy wsparciu biur Miasto Stołeczne Warszawa: Kultury i Stołecznego Konserwatora Zabytków – będą zbierać także podpisy celem poparcia wpisu „Zaduszkowego kwestowania na Starych Powązkach” na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Podczas kwestowania rozdawany będzie również przewodnik „Niematerialna Warszawa. Wspólne dziedzictwo naszego miasta”, który będzie dostępny na stronie https://kultura.um.warszawa.pl, oraz pocztówki z podziękowaniem za udział w zbiórce.

Czytaj też:

Znicze i kwiaty znacznie droższe. „Producenci nie będą dokładać”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone