SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przyjmie gości. Znamy datę

fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, pierwsze takie w Polsce, będzie można zwiedzać od 1 marca 2022 roku – dowiedziało się RDC. To dokładnie trzy lata po tym, jak placówka została oficjalnie otwarta.

Nasze informacje potwierdziło zarówno Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i dyrektor muzeum Janusz Kotowski.

Z wielką radością mogę powiedzieć, że dniem otwarcia będzie 1 marca 2022 roku. Dzień, w którym możemy zaprosić wszystkich zwiedzających do naszego muzeum – powiedział.

Kamień węgielny pod Muzeum Żołnierzy Wyklętych wmurowano pod koniec 2017 roku. Dlaczego zatem tak późno nastąpi otwarcie dla zwiedzających?

– To tworzenie trwało jakiś czas, bo najpierw było trzeba przebudować stare budynki aresztu śledczego, pochodzące z samego początku XX wieku, jeszcze z czasów carskich. Potem trwały wszystkie prace związane z wystawą stałą, nowoczesną. Także równolegle trwają prace, jeśli chodzi o wirtualną strzelnicę
– wyjaśnił Kotowski.

W wirtualnej strzelnicy będą repliki podobnej broni, której używali żołnierze wyklęci – dodał dyrektor. – To nie będą naboje, ale jeśli chodzi o przeżycia, to niezwykle ciekawe doznanie. To są takie aplikacje komputerowe, można powiedzieć. Broń przeładujemy i strzelamy do celu, wszystkie punkty, wszystkie celności, trajektorie lotu, wszystko będzie odpowiednio pokazane – tłumaczył.

Muzeum ma być poświęcone dziejom i najważniejszym postaciom polskiego powstania antykomunistycznego. W muzeum jest też sala kinowa na 120 osób. Wystawa stała ma być gotowa do końca roku.

Czytaj też:

Płońsk. Zamiast dworca i wieży ciśnień, muzeum i planetarium

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone