SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Muzeum Więzienia Pawiak planuje rozbudowę. „Rosnące oczekiwania”

fot. Wikimedia Commons

Niedostatek pomieszczeń konferencyjnych, brak magazynu muzealiów, niezadowalające warunki sanitarne, problemy z ociepleniem i wentylacją budynku – to zaledwie część problemów, z którymi zmagają się pracownicy muzeum i które najczęściej sygnalizują goście.

„MPW odnotowuje stały wzrost frekwencji i rosnące zainteresowanie prezentowaną tematyką. W 2015 roku obiekt odwiedziło ok. 46 000 osób. Przewiduje się, że w roku liczba ta wzrośnie o blisko 80 proc. w stosunku do 2015 roku i muzeum odwiedzi około 80 000” – napisali w oficjalnym oświadczeniu organizatorzy konferencji, która odbyła się we wtorek.

„Nie spełnia kryteriów”

Kierownik MWP, Joanna Gierczyńska zwróciła uwagę, że budynek Muzeum Więzienia Pawiak w obecnym stanie nie spełnia wielu kryteriów nowoczesnej placówki muzealnej i nie wychodzi naprzeciw rosnącym oczekiwaniom zwiedzających. – Niedostatek pomieszczeń konferencyjnych, brak magazynu muzealiów, niezadowalające warunki sanitarne, problemy z ociepleniem i wentylacją budynku – to zaledwie część problemów, z którymi zmagają się pracownicy muzeum i które najczęściej sygnalizują goście – poinformowała.

Podkreśliła, że według zgromadzonych danych nawet rodowici mieszkańcy Warszawy nie są potrafią zlokalizować MPW na mapie miasta, budynek nie spełnia zaś warunków, by organizować w nim zbiorowe spotkania i lekcje muzealne dla młodzieży.

Podczas konferencji zaprezentowano wstępny projekt rozbudowy Pawiaka. Koncepcja wstępna została zrealizowana za zgodą i za pieniądze MKiDN oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Niepodległości, dr Tadeusz Skoczek, jest to dopiero początek długotrwałego procesu. – Nie zakładamy żadnych ram czasowych, ale chcemy bardzo porządnie podejść najpierw do projektów, potem ewentualnych kosztorysów, a na końcu do poszukiwania środków – powiedział.

Kilka koncepcji

Architekt Adam Białobrzeski przedstawił projekt, który stanowi jedną z kilku koncepcji rozważanych przez kierownictwo Muzeum Niepodległości. Uwzględniono w nim nowoczesny budynek muzealny, wybijający się na tle stołecznej architektury. Zgodnie z planami nowa siedziba MWP ma być bazą nowoczesnych pomieszczeń, ma spełniać potrzeby zarówno użytkowe, jak i symboliczne. Nie wyklucza się, że podczas prac budowlanych przeprowadzi zostaną po latach badania archeologiczne pod posadzką wybudowaną na dawnym rumowisku.

Posłuchaj:

Jest sprawa: Muzeum Odbudowy Stolicy i Muzeum Więzienia Pawiak

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone