SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Muzeum Narodowe w Warszawie 20 maja obchodzi 158. urodziny

Muzeum Narodowe w Warszawie, Gmach Główny/fot. Piotr Ligier/MNW

Muzeum Narodowe w Warszawie od 20 maja 1862 r. gromadzi, przechowuje i udostępnia zbiory sztuki obejmujące okres od starożytności po współczesność. Muzealnicy zapraszają do wspólnego świętowania urodzin MNW – poinformowało biuro prasowe placówki.

Obchody rozpoczęły się serią rocznicowych wpisów w mediach społecznościowych, prezentacją wyjątkowych grafik i innych materiałów archiwalnych, a internauci mogą wziąć udział w quizie wiedzy o Muzeum.

Premierę ma też aplikacja Muselfie, pozwalająca na przetwarzanie znajdujących się w domenie publicznej zasobów MNW i tworzenie z nich kolaży. Aplikacja Muselfie umożliwia użytkownikowi stworzenie własnej kartki urodzinowej, imieninowej, memów oraz innych form graficznych z wykorzystaniem prac ulubionych artystów, słynnych obrazów, takich, jak np. „Żydówka z pomarańczami”, „Hamlet polski”, „Mężczyzna jedzący raki” czy „Portret Stanisława Augusta z klepsydrą”.

Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ponad 800 tysięcy dzieł sztuki. Wiele z nich znajduje się w muzealnych galeriach, ale nieustannie poszukujemy też dodatkowych możliwości, które pozwolą użytkownikom poznać lepiej zbiory Muzeum – mówi Łukasz Gaweł, dyrektor MNW.

Według koordynatorki projektu Klaudii Szajkowskiej, z Działu Digitalizacji i Dokumentacji Wizualnej MNW „dzieła sztuki od wieków są źródłem inspiracji, a współczesne technologie otwierają nowe możliwość interakcji z nimi”.

Spotkanie z kuratorami

Z okazji urodzin MNW odbyło się także wirtualne spotkanie jubileuszowe z kuratorami: Grażyną Bastek ze Zbiorów Sztuki Dawnej oraz Piotrem Kibortem z Gabinetu Rycin i Rysunków. Prosto z galerii muzealnej, na żywo 20 maja o godz.17.

Już godzinę przed rozmową muzealnicy oczekiwali na pytania pomocne w tworzeniu wspólnego scenariusza tego spotkania. Kuratorzy opowiedzieli też o burzliwej historii Muzeum i tajemnicach modernistycznego gmachu w Alejach Jerozolimskich. Aplikacja jest darmowa, działa na urządzeniach Android oraz iOS. Projekt wykonali pracownicy MNW wraz z zespołem Pracowni Otwierania Kultury w Centrum Cyfrowym.

Aplikacja powstała dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Bardzo nas cieszy, kiedy technologia styka się z kulturą w sposób, dzięki któremu korzystają i instytucje, i odbiorcy. Naszą misją jest doprowadzanie do takich połączeń i dbanie o to, by płynęły z tego korzyści społeczne – mówi Karolina Szczepaniak z Pracowni Otwierania Kultury w Centrum Cyfrowym.

Czytaj też: Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego w kwietniu 2021 r.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone