SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Muzeum Mazowieckie z umową na remont dwóch oficyn

fot. RDC

Muzeum Mazowieckie w Płocku podpisało umowę z firmą budowlaną na przebudowę oficyn zabytkowej kamienicy, w której mieścić się będzie nowa ekspozycja placówki poświęcona art deco. W oficynach powstanie m.in. wystawa „Wielcy Płocczanie”, sala konferencyjna i magazyn zbiorów.

Jak poinformowało w piątek płockie Muzeum Mazowieckie, przebudowa oficyn zakończyć ma się jesienią 2020 r., czyli w tym samym czasie, co inauguracja wystawy art. deco, a koszt inwestycji to ponad 12 mln zł z dotacji przyznanej przez samorząd Mazowsza.

„Już w przyszłym roku Płock, region i wielbiciele Muzeum Mazowieckiego z całego kraju cieszyć się będą mogli nowym, pięknym, muzealnym obiektem” – zapowiedziała placówka. Zaznaczyła przy tym, iż przebudowa oficyn realizowana będzie jako drugi etap odtworzenia i rewaloryzacji zabytkowej kamienicy przy ul. Kolegialnej, równolegle z prowadzona w tym budynku aranżacją „jedynej w skali kraju wystawy art deco”.

Według płockiego Muzeum Mazowieckiego, w oficynie południowo-zachodniej znajdą się pomieszczenia magazynowe i wystawiennicze – planowana jest tam wystawa poświęcona „Wielkim Płocczanom”, m.in. poecie Władysławowi Broniewskiemu i Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej, aktorce, wieloletniej dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Z kolei w oficynie północno-zachodniej powstaną pomieszczenia magazynowe, biurowe i sala konferencyjna na 200 osób. W nowym obiekcie placówki, pomiędzy oficynami zaprojektowano patio ze szklanym dachem oraz zamknięciem od strony południowo-zachodniej szklaną fasadą.

Wystawa art deco jest gotowa

Jak poinformowało płockie Muzeum Mazowieckie, kamienica, w której powstać ma ekspozycja art deco „jest już gotowa, zachwyca przechodniów piękną elewacją i dekoracyjnymi elementami”, a wkrótce rozpocznie się aranżacja wnętrz na cele ekspozycyjne. „Jesienią przyszłego roku Muzeum Mazowieckie zaprosi tam na wielkie otwarcie pierwszej w Polsce stałej wystawy art deco. Nowocześnie i z rozmachem zaaranżowana ekspozycja stanie się domem dzieł Tamary Łempickiej, Zofii Stryjeńskiej, Julii Keilowej, wyrobów firm Tiffany i Cartier” – wyjaśniła placówka.

Muzeum Mazowieckie w Płocku, znane dotychczas z największych w kraju zbiorów secesji, w 2006 r. podjęło decyzję o rozszerzeniu swej działalności i stworzeniu stałej wystawy art deco, która prezentowałaby sztukę i rzemiosło lat 20 i 30. XX wieku, w tym także wnętrza mieszkalne z tego okresu. Obecnie placówka posiada już ponad 1500 obiektów art deco.

W odremontowanej kamienicy, jak podkreśla płockie Muzeum Mazowieckie, oprócz ekspozycji art deco, „znajdzie się także pierwsza w historii miasta stała wystawa poświęcona cenionemu na całym świecie awangardowemu artyście Stefanowi Themersonowi i jego żonie Franciszce” – Stefan Themerson, twórca teorii poezji semantycznej i awangardowych filmów, pochodził właśnie z Płocka.

Ponad 14 mln na przyszły rok

Remont i prace adaptacyjne w kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 w Płocku, którą wcześniej nabyło Muzeum Mazowieckie, ruszyły w maju 2018 r. Projekt uzyskał wtedy 3,5 mln zł unijnego wsparcia. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego informując z początkiem tego roku o przeznaczeniu środków w wysokości 9,1 mln zł na odtworzenie i rewaloryzację kamienicy w związku z rozbudową Muzeum Mazowieckiego, zapowiedział, że inwestycja ta będzie kontynuowana w 2020 r. W projekcie przyszłorocznego budżetu mazowieckiego samorządu na odtworzenie i rewaloryzację tego obiektu oraz przebudowę przynależnych oficyn zapisano 14,2 mln zł.

Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka, która od tego czasu zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie zbiory i ekspozycje, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego. Od 2005 r. działa w odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta – główną część ekspozycji stanowią typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski. To najbogatsza tego rodzaju kolekcja w kraju, licząca obecnie ok. 9,5 tys. obiektów.

W sąsiednim, dobudowanym budynku, od 2010 r. płockie Muzeum Mazowieckie udostępnia z kolei wystawę historyczną „X wieków Płocka”, która prezentuje dzieje miasta, stolicy Polski za panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, od założenia grodu po II połowę XX wieku. Na ekspozycji tej znajduje się makieta, największy tego typu obiekt w Polsce, o powierzchni ok. 40 metrów kw., przedstawiająca układ urbanistyczny i zabudowę Płocka z końca XVIII wieku.

Czytaj też: Muzeum Mazowieckie w Płocku otworzy ekspozycję art deco

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone