SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 11:00

Muzeum Literatury kupiło dziewięć prac Wojciecha Weissa

fot. Muzeum Literatury

Muzeum Literatury kupiło dziewięć prac Wojciecha Weissa dzięki dotacji z programu Kolekcje Muzealne – poinformowało w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieła będzie można zobaczyć 22 sierpnia w siedzibie głównej Muzeum.

Muzeum Literatury kupiło dziewięć prac Wojciecha Weissa dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanej w ramach naboru I/2019 w programie Kolekcje Muzealne oraz dotacji celowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie – podało MKiDN na Twitterze.

Muzeum Literatury na stronie internetowej poinformowało, że nowo nabyte obiekty będzie można zobaczyć 22 sierpnia, na pokazie w siedzibie głównej Muzeum.

Jak podano, instytucja zakupiła „dziewięć prac plastycznych – w tym trzy obrazy olejne na płótnie i na tekturze, trzy rysunki: kredką i węglem, akwarelą i ołówkiem oraz akwarelą i węglem, oraz 3 grafiki: akwaforta, akwaforta z akwatintą oraz litografia – autorstwa Wojciecha Weissa z okresu 1897-1903”.

Według informacji podanej przez Muzeum, „zakup ten uzupełnia unikalny i niepowtarzalny zespół wczesnych prac artysty będący już w posiadaniu Muzeum Literatury„. „Zbiór, liczący 41 obiektów, ukazuje relację sztuki Wojciecha Weissa z twórczością Stanisława Przybyszewskiego i Edwarda Muncha, tworząc jedyny w swoim rodzaju artefakt artystyczny będący zapisem narodzin ekspresjonistycznej formuły polskiego modernizmu” – poinformowano.

Muzeum Literatury podaje, że dysponuje największym zbiorem prac Wojciecha Weissa z przełomu XIX/XX wieku wśród polskich muzeów publicznych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone