SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Mroźna noc na Mazowszu. Na termometrach nawet minus 10 stopni. „Zwróćmy uwagę na bezdomnych”

fot. RDC

Mroźną noc w całej Polsce, w tym w naszym regionie, prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Miejscami termometry mogą wskazać nawet 10 stopni Celsjusza poniżej zera. Tak może być np. w Siedlcach, ale niewiele cieplej, bo minus 8-9 stopni zapowiadane jest dla Płocka, Warszawy czy Radomia. W związku z coraz niższymi temperaturami wojewoda mazowiecki przypomniał dziś o całodobowej infolinii o pomocy dla bezdomnych.

Synoptycy zapowiadają bardzo mroźną noc. Miejscami temperatura może spaść do minus 15 stopni. Jak powiedziała Anna Woźniak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najzimniej będzie na północnym wschodzie. – Głównie Suwalszczyzna, północ Mazur, w tych rejonach temperatura minimalna może wynieść minus 15 stopni, natomiast tam gdzie będzie więcej chmur, czyli na pozostałym obszarze od minus 10 do minus 4 stopni. Najcieplej na krańcach zachodnich – od minus 4 do minus 3 stopni – poinformowała Anna Woźniak.

Dodała, że jeżeli na południu kraju wystąpią rozpogodzenia, to na Przedgórzu Sudeckim temperatura może spaść do około minus 10 stopni, natomiast w rejonach podgórskich Karpat – do minus 14.

Infolinia o pomocy dla bezdomnych

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) działa całodobowa infolinia 987. Pod bezpłatnym numerem można uzyskać informacje dotyczące pomocy bezdomnym – przypomniał dziś wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

– W okresie jesienno-zimowym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na najbardziej potrzebujących. Nie bądźmy obojętni i zwróćmy szczególną uwagę na osoby bezdomne. Pamiętajmy także o samotnych, szczególnie starszych osobach potrzebujących pomocy. Pod numerem 987 otrzymają Państwo informacje, o tym, jak można pomóc osobom bezdomnym, gdzie znajduje się najbliższe schronisko, jadłodajnia oraz punkt pomocy medycznej dla potrzebujących – dodał.

W przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Pomaga straż miejska

Starszy inspektor Jerzy Jabraszko ze stołecznej Straży Miejskiej przypomniał, ze mróz zagraża życiu i zdrowiu osób bezdomnych, dlatego – jak dodał – należy zwracać na nich szczególną uwagę: – Apelujemy aby, widząc bezdomnego nie wahać się z udzieleniem mu pomocy. Jeżeli sami nie możemy pomóc, zawsze warto wezwać strażników miejskich, dzwoniąc pod numer alarmowy 986 – mówił Jerzy Jabraszko.

Czytaj też:

„Zabezpieczmy wodomierze”. Apel wodociągowców przed zimą

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone