SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

MPWiK: kolektor pod Wisłą po naprawie działa prawidłowo

Oczyszczalnia Czajka/fot. UM Warszawa

Kolektor odprowadzający ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” działa prawidłowo – zapewniła w piątek rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marzena Wojewódzka.

Naprawa kolektora została zakończona w ubiegłym tygodniu. W sobotę został uruchomiony. – Według stanu na 22 listopada tego roku potwierdza się prawidłowe funkcjonowanie układu przesyłowego ścieków pod Wisłą – poinformowała Wojewódzka.

Awaria

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch nitek kolektora odprowadzającego ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zdecydowało, by zrzucać ścieki do Wisły. W reakcji na to premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki były przepompowywane do oczyszczalni.

Bypass tworzyły dwie nitki rurociągu o długości ponad 1 km każda i średnicy 1 m. Część przechodząca przez Wisłę została ułożona na moście pontonowym, który zbudowało wojsko. W tym czasie na zlecenie MPWiK naprawiono kolektor. Jego naprawa ma kosztować ok. 42 mln zł.

Demontaż

Obecnie prowadzone są prace demontażowe i wywóz sprzętu z awaryjnej przepompowni zbudowanej koło mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Następnie zdemontowany zostanie zapasowy rurociąg. Po jego rozbiórce saperzy zdemontują most pontonowy.

Czytaj też:

Z końcem grudnia mamy poznać oficjalną przyczynę awarii w „Czajce”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone