SŁUCHAJ ONLINE
MENU

MPWiK: do końca roku ruszy pierwsza linia spalarni w „Czajce”

Ponowne uruchomienie pierwszej linii spalarni w „Czajce” planowane jest do końca tego roku. Utylizowane będą w niej nieczystości stałe produkowane w stołecznej oczyszczalni ścieków – poinformowało w piątek Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK).

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyjaśniło, że usuwanie awarii rekuperatorów, czyli wymienników ciepła o wysokości ponad 5,6 metra i łącznej wadze około 20 t każdy, odbywa się dwutorowo. – W pierwszej kolejności realizowane są naprawy doraźne rekuperatora nr 1, które pozwolą na uruchomienie jednej linii spalania – czynności te dobiegają końca, a jej ponowne uruchomienie planowane jest, zgodnie z wcześniejszym informacjami, do końca tego roku – wskazała rzecznik prasowy MPWiK Marzena Wojewódzka.

Wyjaśniła, że celem doraźnej naprawy, która jest obecnie realizowana, jest uruchomienie jednej linii w spalarni. Pozwoli ona na spalanie większości osadów wytwarzanych w oczyszczalni ścieków „Czajka”. – Doraźna naprawa jednej z linii spalania oznacza przywrócenie jej pełnej funkcjonalności oraz możliwość jej eksploatacji do momentu zamontowania nowych rekuperatorów. W podobny sposób była usuwana poprzednia awaria rekuperatorów – wyjaśniła.

Poinformowała, że „drugim etapem będzie naprawa docelowa, która wiąże się z zaprojektowaniem, produkcją i montażem dwóch nowych rekuperatorów. Obecnie prowadzane jest postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy tych prac„.

Otwarcie ofert wyznaczono na 20 grudnia 2019 r.

Dalsze czynności związane z wymianą rekuperatorów na nowe zależne są od wyników postępowania przetargowego – również w zakresie, proponowanego przez wykonawców terminu realizacji prac.

Naszym celem jest dokonanie wymiany rekuperatorów w możliwie najkrótszym czasie, który obecnie szacowany jest na ok. 1 roku od dnia podpisania umowy. Do tego czasu spalanie będzie się odbywało za pomocą naprawionego rekuperatora na jednej linii spalania – zapewniła Marzena Wojewódzka.

Według wcześniejszych informacji MPWiK na przełomie listopada i grudnia 2018 r., w związku z awarią rekuperatorów, tj. wymienników ciepła, z eksploatacji została wyłączona stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ), co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni.

Od stycznia 2013 r. do września 2019 r. instalacja STUOŚ ulegała licznym awariom, przez co mogła nie pracować blisko połowę tego okresu. Ze względu na awarię spalarni w „Czajce” osady ściekowe (produkt uboczny, powstający podczas oczyszczania ścieków) z zakładu są wywożone przez firmy zewnętrzne. Odpady te pochodzą ze wszystkich oczyszczalni MPWiK, czyli z zakładów: „Czajka”, „Południe”, „Pruszków” i „Dębe”, i trafiają do sześciu województw. Wedle oceny MPWiK, odpady te nie należą do niebezpiecznych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone