SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Most Południowy będzie nosił imię królowej Anny Jagiellonki

Most Południowy w Warszawie/fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL/Wikimedia Commons

Most, będący częścią Południowej Obwodnicy Warszawy, łączący dzielnice Wawer i Wilanów będzie nosił imię królowej Anny Jagiellonki – zadecydowali w czwartek stołeczni radni. Za takim rozwiązaniem głosowali wszyscy radni obecni na czwartkowej sesji Rady Warszawy.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 59 radnych.

Projekt uchwały w tej sprawie został przygotowany z inicjatywy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Chciał on, aby nazwać imieniem królowej polskiej – Anny Jagiellonki nowy most będący częścią Południowej Obwodnicy Warszawy, łączący dzielnice Wawer i Wilanów.

„Prezydent Rafał Trzaskowski wystąpił z inicjatywą, aby nowy most na Południowej Obwodnicy Warszawy był mostem Anny Jagiellonki, która ukończyła budowę pierwszej stałej przeprawy przez Wisłę w Warszawie w 1573 r. Liczący 500 metrów drewniany most stanowił jedno z najwybitniejszych dzieł inżynierskich w ówczesnej Europie” – informowała w marcu wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra w mediach społecznościowych.

Nawiązanie do historii

Nazwa mostu jest właśnie nawiązaniem do pierwszego stałego warszawskiego mostu, którego budową zajęła się Anna Jagiellonka po śmierci Zygmunta Augusta. Istniał on w latach 1573-1603 na wysokości ulic Mostowej i Ratuszowej i nosił nazwę Most Anny Jagiellonki.

Przypomniała to podczas czwartkowej sesji przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, która przedstawiła przed głosowaniem sylwetkę Anny Jagiellonki.

Anna Jagiellonka należała dynastii Jagiellonów. Urodziła się 18 października 1523 w Krakowie. Była królową polską, córka Zygmunta I Starego i Bony, żona Stefana Batorego, ostatnia przedstawicielka rodu Jagiellonów w Polsce. Podczas bezkrólewia w 1575 roku szlachta okrzyknęła Annę Jagiellonkę królową, przeznaczając jej na męża Stefana Batorego. Po śmierci męża Anna Jagiellonka przeprowadziła elekcję swego siostrzeńca, Zygmunta III Wazy. Była również zwolenniczką kontrreformacji i opiekunką Akademii Krakowskiej. Zmarła 9 września 1596 w Warszawie.

Czytaj też:

W tunelu POW będzie łączność ze służbami bez użycia telefonu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone