SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Ważny etap walki o wolność”. Premier w rocznicę Czerwca ’76

fot. RDC

– Niech wydarzenia tamtych lat pokazują jak ważny jest protest poszczególnych ludzi, człowieka prostego, który był skrzywdzony – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowych uroczystości z okazji 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec’76.

Premier stwierdził, że dzisiejsze „pokolenia nie są sobie w stanie wyobrazić, jak wszechogarniająca była władza komunistyczna” i jak wielką odwagą wykazali się protestujący w 1976 roku. – To był etap walki o wolność, etap, który bardzo krwawo i w istotny sposób zaznaczył się na polskiej drodze do wolności – powiedział.

– Właśnie rodząca się wtedy solidarność, która cztery lata później wybuchła z wielką mocą, pokazywała międzyśrodowiskową zgodę i porozumienie w walce o wolność. Między robotnikami, inteligencją, chłopami, kościołem. Coraz więcej grup społecznych budziło się do walki o wolną Polskę. Mimo bardzo brutalnych represji, stłumienia tych protestów, nic nie było w stanie zatrzymać polskiej walki o wolność – dodał.

Memento historyczne

Morawiecki wspomniał Hannę Krall, która mówiła o władzy spoglądającej na ludzi z pierwszego piętra. – Chcę powiedzieć, że to i dla nas jest memento historyczne. Władza nie może patrzeć z góry na ludzi. Staramy się stać po stronie słabszych, poszkodowanych, świata pracy, tworzyć najlepsze warunki dla rozwoju, ale nie patrzeć z pierwszego piętra, nie patrzeć z góry – stwierdził.

– Dzisiaj, po latach, chcę pochylić czoło przed bohaterstwem wspaniałych Polaków tamtych lat. Bohaterstwem, które było jednym z kluczowych wydarzeń na drodze do pełnej wolności, na którą musieliśmy jeszcze kilkanaście lat poczekać – powiedział.

Bohaterzy wolności 

Premier podziękował bohaterom, którzy przyczynili się do polskiej wolności, dodał również, że dziękuje w imieniu dzisiejszych pokoleń młodych Polaków, bo bez tamtej odwagi, bez determinacji nie byłoby nie byłoby dzisiejszej wolności. – Zachowaliście się wszyscy jak trzeba – dodał.

43 lata temu, 25 czerwca 1976 r., w wielu zakładach pracy zorganizowano strajki w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Protesty brutalnie stłumiła milicja i SB. W całym kraju aresztowano ok. 2,5 tys. osób. Dzień wcześniej, 24 czerwca 1976 r. w transmitowanym przez radio i telewizję wystąpieniu sejmowym premier Piotr Jaroszewicz przedstawił informację na temat planowanej podwyżki cen detalicznych, która miała wejść w życie 28 czerwca.

Czytaj też:

43. rocznica Czerwca ’76. W Radomiu msza św. z udziałem premiera

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone