"Ważny etap walki o wolność". Premier w rocznicę Czerwca '76

  • 25.06.2019 21:03

  • Aktualizacja: 00:34 26.07.2022

- Niech wydarzenia tamtych lat pokazują jak ważny jest protest poszczególnych ludzi, człowieka prostego, który był skrzywdzony - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowych uroczystości z okazji 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec'76.
Premier stwierdził, że dzisiejsze "pokolenia nie są sobie w stanie wyobrazić, jak wszechogarniająca była władza komunistyczna" i jak wielką odwagą wykazali się protestujący w 1976 roku. - To był etap walki o wolność, etap, który bardzo krwawo i w istotny sposób zaznaczył się na polskiej drodze do wolności - powiedział.

- Właśnie rodząca się wtedy solidarność, która cztery lata później wybuchła z wielką mocą, pokazywała międzyśrodowiskową zgodę i porozumienie w walce o wolność. Między robotnikami, inteligencją, chłopami, kościołem. Coraz więcej grup społecznych budziło się do walki o wolną Polskę. Mimo bardzo brutalnych represji, stłumienia tych protestów, nic nie było w stanie zatrzymać polskiej walki o wolność - dodał.

Memento historyczne

Morawiecki wspomniał Hannę Krall, która mówiła o władzy spoglądającej na ludzi z pierwszego piętra. - Chcę powiedzieć, że to i dla nas jest memento historyczne. Władza nie może patrzeć z góry na ludzi. Staramy się stać po stronie słabszych, poszkodowanych, świata pracy, tworzyć najlepsze warunki dla rozwoju, ale nie patrzeć z pierwszego piętra, nie patrzeć z góry - stwierdził.

- Dzisiaj, po latach, chcę pochylić czoło przed bohaterstwem wspaniałych Polaków tamtych lat. Bohaterstwem, które było jednym z kluczowych wydarzeń na drodze do pełnej wolności, na którą musieliśmy jeszcze kilkanaście lat poczekać - powiedział.

Bohaterzy wolności 

Premier podziękował bohaterom, którzy przyczynili się do polskiej wolności, dodał również, że dziękuje w imieniu dzisiejszych pokoleń młodych Polaków, bo bez tamtej odwagi, bez determinacji nie byłoby nie byłoby dzisiejszej wolności. - Zachowaliście się wszyscy jak trzeba - dodał.

43 lata temu, 25 czerwca 1976 r., w wielu zakładach pracy zorganizowano strajki w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Protesty brutalnie stłumiła milicja i SB. W całym kraju aresztowano ok. 2,5 tys. osób. Dzień wcześniej, 24 czerwca 1976 r. w transmitowanym przez radio i telewizję wystąpieniu sejmowym premier Piotr Jaroszewicz przedstawił informację na temat planowanej podwyżki cen detalicznych, która miała wejść w życie 28 czerwca.



Źródło:

PAP

Autor:

MT