SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Monumentalny pomnik czterech samolotów stanie w Radomiu

fot. mat. prasowe

W Radomiu powstanie ponad dwudziestometrowy monument przedstawiający cztery samoloty zaprojektowane na wzór prawdziwych maszyn, na których szkoliło się kilka pokoleń lotników. – Samoloty znajdują się w Dęblinie, ale wkrótce zostaną zdemontowane i na lawetach przetransportowane do Radomia – mówi Radiu dla Ciebie dowódca Zespołu Akrobacyjnego Orlik Dariusz Stachurski.

Ogromny pomnik sięgający szóstego piętra będzie składał się z czterech zabytkowych samolotów szkoleniowych „Iskra”. Każdy z nich będzie startował w inną stronę.

Dzieje się rzecz niebywała i naprawdę wspaniała dla rzeszy lotników polskich. Ma to wydźwięk narodowy, ale też międzynarodowy, ponieważ pomnik będzie rzeczywiście bardzo okazały – zauważa Stachurski.

Pomnik stanie na płycie betonowej na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych, czyli tzw. rondzie warszawskim.

Pod względem konstrukcyjnym to trudne przedsięwzięcie – dodaje architekt Robert Kornatka – Usytuowanie naturalnej wielkości czterech samolotów, każdy z nich będzie ważył około 800 kilogramów, wymaga nie tylko działań logistycznych związany z ich transportem, ale również przygotowania do umiejscowienia na czterech indywidualnie zaprojektowanych wysięgnikach – wyjaśnia.

Radom z lotnictwem związany jest od ponad stu lat. Pomnik ma być gotowy na przyszłoroczne Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone 28 sierpnia. Powstaje ku czci radomskich lotników.

Czytaj też:

Radomski hejnał od przyszłego roku? Trwają prace Resursy Obywatelskiej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone