SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Będzie modernizacja linii kolejowej w związku z rozbudową elektrowni

Dworzec PKP Ostrołęka/fot. RDC

W ciągu trzech lat zostanie przebudowana infrastruktura kolejowa związana z budową i późniejszą eksploatacją elektrowni Ostrołęka C – poinformowała spółka Elektrownia Ostrołęka. Jak dodano koszt inwestycji wynosi 178,8 milionów złotych. 

W komunikacie poinformowano, że w piątek została podpisana umowa między Elektrownią Ostrołęka a konsorcjum firm: Torpol SA i Zakłady Automatyki „Kombud” na przebudowę infrastruktury kolejowej dla obsługi Elektrowni Ostrołęka C. Jak wyjaśniono rozbudowana zostanie m.in. bocznica kolejowa, która umożliwi transport elementów nowego bloku energetycznego oraz paliw produkcyjnych.

Termin prac na 36 miesięcy 

Zgodnie z umową prace mają zająć 36 miesięcy i – jak zapewniono – ich harmonogram został tak ustalony, aby umożliwić ciągłość pracy wszystkich użytkowników bocznicy podczas trwania przebudowy. „Ważne jest także zapewnienie przejezdności torów dla terminowych dostaw kluczowych elementów nowego bloku, a także paliw produkcyjnych i materiałów eksploatacyjnych potrzebnych do rozruchu i eksploatacji bloku” – dodano.

Ostatni energetyczny blok węglowy

Cytowany w komunikacie minister energii Krzysztof Tchórzewski wskazał, że elektrownia Ostrołęka C będzie ostatnim zbudowanym w Polsce energetycznym blokiem węglowym, co zostało uzgodnione z Komisją Europejską. „Zastąpi ona o wiele mniej efektywne i bardziej szkodliwe dla środowiska bloki, które stopniowo będą odstawiane. Elektrownia ta w znacznym stopniu przyczyni się do stabilizacji krajowego systemu elektroenergetycznego i, co za tym idzie, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Jestem też przekonany, że ta inwestycja w istotny sposób wpłynie na rozwój gospodarczy tak Ostrołęki, jak i całej północno-wschodniej Polski” – dodał Tchórzewski.

Ostrołęka C to 1000 MW blok na węgiel kamienny, którego budowa – zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem – ma kosztować ok. 6 mld zł brutto. Inwestorem jest spółka Elektrownia Ostrołęka, w której po połowie udziałów mają Energa i Enea. Nowy blok ma zostać oddany do eksploatacji w 2023 roku.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone