SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Mocne uderzenie” Ryszarda Ćwirleja, czyli powieść milicyjna znów wraca do łask

Marek/Wikipedia CC-BY-SA 2.0

Jak przyznał Ryszard Ćwirlej na antenie Radia Dla Ciebie, pomysł na przywrócenie powieści milicyjnej do łask czytelników wziął się z fascynacji. – Jeszcze z czasów końca PRL-u pamiętam, jak rozpaczliwie władze chciały istniejący system utrzymać. Wszędzie roiło się od milicji, esbeków – powiedział.

Nazywany prekursorem powieści neomilicyjnej Ryszard Ćwirlej, autor „Mocnego uderzenia”, długo wyczekiwanego wznowienia jednej z najchętniej czytanych książek PRL, sam o sobie mówi, że podąża ścieżką, nakreśloną lata temu. – Śmiało mogę powiedzieć, że wszedłem w buty, które ktoś już kiedyś uszył – przyznał na antenie Radia Dla Ciebie.

O dzielnych milicjantach

– Ktoś kiedyś wymyślił gatunek nazywany powieścią milicyjną. Ja jedynie podążam kierunkiem wyznaczonym wcześniej – dodał. Powieść milicyjna była jednym z elementów PRL-owskiej propagandy. Bohaterem kryminałów był najczęściej dzielny milicjant, nieugięty detektyw stojący na straży prawa i porządku państwa ludowego, ścigający element przestępczy, najczęściej o niepolskim nazwisku.

Dogorywający koszmar PRL-u

Jak sam przyznał, pomysł na przywrócenie powieści milicyjnej do łask czytelników wziął się z fascynacji. – Jeszcze z czasów końca PRL-u pamiętam, jak rozpaczliwie władze chciały istniejący system utrzymać. Wszędzie roiło się od milicji, esbeków – powiedział, dodając, że stąd też wziął pomysł na książkę „Mocne uderzenie”. – To nie tylko tytuł, ale też kryptonim akcji milicji obywatelskiej, przede wszystkim SB, która to za wszelką cenę próbuje nie dopuścić do rozsypania się systemu – wyjaśnił.

Książki Ćwirleja już od dawna są powodem do dyskusji o tym, jak powinno się opisywać rzeczywistość PRL-u. Akcja jego powieści toczy się w nie tak odległym okresie – większość czytelników nadal doskonale pamięta codzienność stanu wojennego oraz dogorywający system ludowy. – Akcja służb bezpieczeństwa miała na celu utrzymanie rzeczywistości Polski Ludowej, tak, alby system mógł funkcjonować jeszcze przez następne dziesięciolecia. Mogło się to powieść – przyznał autor.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone