SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Młodzi ludzie jako rzemieślnicy? „Więcej przeszkód niż możliwości”

fot. Pixabay

Praca rzemieślnika atrakcyjna dla młodych ludzi. Tak wynika z raportu przeprowadzonego przez Muzeum Warszawskiej Pragi. Jak się jednak okazuje, możliwość praktykowania i zdobycie fachu nie jest łatwe, także ze względów formalnych.

– W badaniu wzięliśmy pod lupę różne branże – mówiła w Radiu dla Ciebie Katarzyna Chudyńska, współautorka raportu. – Zapytaliśmy ponad dwudziestu rzemieślników, ze stażem kilkudziesięcioletnim, czy ich zawody cieszą się zainteresowaniem. I tu mówimy o naprawdę tradycyjnych zawodach, takich jak krawiectwo miarowe, kaletnictwo, kuśnierstwo – wyliczała.

Zainteresowani taką pracą są często ludzie, którzy chcą się przebranżowić – dodała Chudyńska. – Przychodzą osoby, to są można powiedzieć młodzi dorośli i pytają o możliwość praktykowania pracy w warsztacie. To się potwierdza, bo do ponad połowy zbadanych rzemieślników tacy chętni adepci przychodzą – tłumaczy.

Rzemieślnicy rzadko witają ich jednak z otwartymi ramionami. – Jest więcej przeszkód związanych z przyjęciem takiego praktykanta, niż możliwości. To jest spadek dochodów pogłębionych m.in. przez pandemię, ale też takie warsztaty często nie mają odpowiedniej powierzchni wymaganej ustawowo do przyjęcia na przykład stażystów – wyjaśnia.

Raport wskazuje też, że rzemieślnicy, którzy nie mają następców są zainteresowani możliwością odsprzedaży swojego warsztatu z opcją udzielania pomocy kontynuatorowi.
Takie rozwiązanie jest atrakcyjne dla ponad połowy badanych.

Całe badanie dostępne na stronie: muzuemwarszawy.pl

Posłuchaj całej audycji: Jest sprawa: czy zawód rzemieślnika w stolicy ma przyszłość?

Czytaj też: Wykładowcy i studenci chcą powrotu na uczelnie. „Ten rok jest stracony”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone