SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 11:00

Mieszkanie Tadeusza Konwickiego będzie służyło innym twórcom

fot. Kancelaria Senatu RP

– To najlepszy sposób upamiętnienia wspaniałego artysty – żywy pomnik, który będzie nadal służył polskiej kulturze – powiedział prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas wizyty w mieszkaniu, w którym żył i tworzył Tadeusz Konwicki. Mieszkanie przy ul. Górskiego w Warszawie zostało kupione i odrestaurowane w ubiegłym roku przez Instytut Książki ze środków MKiDN. Teraz posłuży innym twórcom – informuje ministerstwo.

Mieszkanie, w którym artysta mieszkał od 1956 r. do śmierci w 2015 r., po przeprowadzonym remoncie, od tego roku zostało włączone w program rezydencjalny Kolegium Tłumaczy Instytutu Książki. Urządzenie mieszkania, z zachowaniem części oryginalnego wyposażenia, zostało zrealizowane we współpracy z córką pisarza – Marią Konwicką.

Jestem wdzięczny pani Marii Konwickiej, córce pisarza, za pomoc przy realizacji tego przedsięwzięcia. To niezwykle ważne, że udało się zachować miejsce tak ważne dla Polskiej kultury i literatury. Przez kilkadziesiąt lat mieszkał tu przecież Tadeusz Konwicki, jest ono obecne w całej jego twórczości, m.in. w powieści +Nowy Świat i okolice+, +Małej Apokalipsie+ czy licznych felietonach. Promowanie tłumaczenia polskich dzieł na różne języki jest działalnością konieczną, więc tym bardziej cieszę się, że mieszkanie Tadeusza Konwickiego będzie służyć kolejnym pokoleniom twórców – powiedział minister kultury prof. Gliński.

Lokal usytuowany w powojennej kamienicy przy ul. Górskiego w Warszawie ma 58,5 m2 powierzchni – składa się z przedpokoju, 3 pokoi, kuchni, łazienki i balkonu, na którym Chris Niedenthal zrobił gospodarzowi słynne zdjęcie z kotem.

Celem projektu było upamiętnienie osoby Tadeusza Konwickiego, jego twórczości oraz zachowanie wyjątkowego charakteru miejsca, które pisarz darzył wielkim sentymentem. Dzięki niepowtarzalnej, twórczej atmosferze mieszkanie ma szanse stać się przestrzenią, do której tłumacze będą chętnie powracać.

W 2019 roku w mieszkaniu będą gościć pierwsi tłumacze literatury polskiej, m.in.:

Oleś Herasym (Ukraina) – tłumaczył m.in. Tadeusza Borowskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Andrzeja Bobkowskiego. Podczas pobytu będzie pracował nad utworem „Dialogi z sowietami” Stanisława Vincenza

Philip Boehm (USA) – laureat nagrody Found in Translation 2014. Tłumaczył m.in. dzieła Stefana Chwina i Hanny Krall.

Jennifer Croft (USA) – laureatka nagrody Found in Translation 2018 za przekład „Biegunów” Olgi Tokarczuk (nagrodzonej Man Booker Prize).

Irena Aleksaite (Litwa) – Tłumaczka Roku 2018 na Litwie za „Wspomnienia polskie. Wędrówki po Argentynie” Witolda Gombrowicza.

Anat Zajdman (Izrael) – w swoim dorobku ma m.in. przekład „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego.

Program Kolegium Tłumaczy

Program rezydencjalny dla tłumaczy literatury polskiej, realizowany jest od 2006 roku przez Instytut Książki. Każdego roku gościmy w Krakowie tłumaczy, którym oferujemy warunki do spokojnej pracy nad przekładami, bibliotecznych poszukiwań czy spotkań z autorami i ekspertami. W latach 2006-2018 gościliśmy 128 tłumaczy z 34 krajów (Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Finlandia, Francja, Gruzja, Holandia, Indie, Izrael, Japonia, Kolumbia, Korea Południowa, Kuba, Litwa, Łotwa, Estonia, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowenia, Szwecja, Turcja, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy).

Od 2019 roku do Programu włączone zostało mieszkanie Tadeusza Konwickiego w Warszawie.

Tadeusz Konwicki – prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy

Konwicki urodził się w Nowej Wilejce na Litwie w 1926 roku. Jest uznawany za jednego z pisarzy, którzy odcisnęli najtrwalsze piętno na literaturze i kulturze Polski powojennej. Uznawany za wyraziciela dążeń, postaw i nadziei kilku pokoleń Polaków. Zmarł 7 stycznia 2015 roku w Warszawie. Twórca szeregu wybitnych powieści, m.in. „Kroniki wypadków miłosnych” (1974), „Bohini” (1987), „Kompleksu polskiego” (1977) i „Małej apokalipsy” (1979). Wielokrotnie wydawany za granicą. Jego powieści ukazywały się w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Iranie.

Reżyser głośnych filmów, które na stałe weszły do kanonu polskiej sztuki filmowej, takich jak „Salto” (1956), „Dolina Issy” (1981) czy zrealizowanej na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza „Lawy” (1989).

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone