SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dwa zawiadomienia do prokuratury ws. Błoni Kamionkowskich

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski/fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski poinformował, że złoży zawiadomienie do prokuratury ws. sprzedaży działki na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych z 2016 roku. Wcześniej o złożeniu swojego zawiadomienia poinformowało także stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Ich zdaniem sprzedaż zabytkowego terenu była nielegalna.

„Podjąłem decyzję o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w trybie interesu społecznego i przekazaniu dokumentów, w tym wszystkich opinii prawnych dot. sprzedaży działki na Kamionku z 2016 r. Z prośbą o zbadanie sprawy i wyjaśnienie wszystkich wątpliwości” – przekazał prezydent stolicy na swoim Twitterze.

Stołeczne Biuro Gospodarowania Nieruchomościami sprzedało w 2016 r. deweloperowi za 38 mln zł Błonia Elekcyjne na Kamionku. Działka przy ul. Stanisława Augusta, stanowiąca teren zielony, liczy 22 tys. 500 mkw. Sprzedana działka w 80 proc. jest objęta ochroną konserwatorską z racji wpisu do rejestru zabytków. Dlatego przed sprzedażą miejscy urzędnicy powinni uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Tak się jednak nie stało. W ocenie MJN oznacza to, że sprzedaż była nielegalna.

Marta Marczak wskazała, że MJN już wcześniej złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienie przestępstwa w tej sprawie. Jednak śledczy się tą sprawą nie zajęli.„Postanowiliśmy złożyć zawiadomienie po raz kolejny, po tym, jak miasto, po batalii prawnej, którą wygraliśmy, musiało udostępnić nam dokumenty związane z transakcją” – wyjaśniła Marczak.

Sprzedaż nielegalna?

W 2017 r. MJN ujawniło sprawę sprzedaży Błoni. Po wielu informacjach medialnych na ten temat miasto zleciło opracowanie pogłębionej analizy prawnej na temat legalności sprzedaży działki.

Ruch wystąpił do ratusza o jej ujawnienie. Jednak miasto odmówiło. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację aktywistom i nakazał ujawnienie ekspertyzy. Jednak od tego wyroku Rafał Trzaskowski wniósł kasację. Kolejne korzystne orzeczenie dla MJN wydał w maju tego roku Naczelny Sąd Administracyjny.

Brak zgody konserwatora

Z uzyskanych na mocy orzeczenia NSA ekspertyz wynika, że przy sprzedaży zabytkowego terenu wymagana była zgoda konserwatora zabytków, a urzędnicy o nią nie wystąpili. W poniedziałek MJN zamieściło na stronie internetowej „Naszademokracja.pl” apel do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o podjęcie „zdecydowanych działań celem cofnięcia skutków sprzedaży i powrotu zabytkowego terenu parkowego we władanie miasta” oraz „wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec urzędników odpowiedzialnych za niezgodną z prawem transakcję„.

Czytaj też: Ogródki restauracyjne na placu Zbawiciela. Opinie podzielone

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone