SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mirosław Zientarzewski dyrektorem Narodowego Muzeum Techniki

fot. Ministerstwo Kultury/Twitter

Mirosław Zientarzewski został powołany przez wicepremiera, ministra kultury Piotr Glińskiego na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie – poinformowało MKiDN. Zientarzewski został powołany na trzyletnią kadencję.

Resort kultury podał, że Zientarzewski został wybrany w konkursie ogłoszonym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W skład komisji konkursowej weszli przedstawiciele ministra kultury, ministra nauki, miasta stołecznego Warszawy, Stowarzyszenia Muzealników Polskich, ICOM Poland, Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT oraz Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

„Imponujący dorobek zawodowy”

Zientarzewski w 1999 r. ukończył studia magisterskie na Wydziale Historycznym Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. Od 1997 r. pracował w Muzeum Wojska Polskiego gdzie pełnił funkcję kierownika Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.

MKiDN zwraca uwagę, że nowy dyrektor Narodowego Muzeum Techniki ma „bogaty dorobek zawodowy, który obejmuje m. in. organizację wystaw w Muzeum Wojska Polskiego i udział w projektach z zakresu konserwacji i remontów ciężkiego sprzętu wojskowego”. Ponadto jest autorem referatów poświęconych technice wojskowej prezentowanych podczas ogólnopolskich konferencji naukowych. W 2013 r. został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Techniki został powołany na trzyletnią kadencję (2018-2021).

Porozumienie powstrzymało likwidacje

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce, Muzeum Techniki i Przemysłu, która rozpoczęła działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki, od lat borykała się z problemami finansowymi. W czerwcu 2016 r. zarząd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu; powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Pod koniec 2016 r. zarząd PKiN wezwał Muzeum do opróżnienia zajmowanych pomieszczeń.

Na początku 2017 r. zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, prowadzący muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji. W pierwszych dniach czerwca 2017 r. MKiDN poinformowało, że z inicjatywy ministra kultury doszło do porozumienia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z władzami Warszawy w celu utworzenia Narodowego Muzeum Techniki.

Drugiego lipca b. r. przedstawiciele instytucji podpisali list intencyjny ws. współpracy Narodowego Muzeum Techniki i Urzędu Dozoru Technicznego. Wcześniej, pod koniec 2017 r. Narodowe Muzeum Techniki przejęło zbiory dawnego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone