SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Szef MZ: na razie premier nie będzie rozmawiał z ratownikami

fot. PAP/Piotr Nowak

Premier Mateusz Morawiecki na razie nie będzie uczestniczył w żadnych spotkaniach ws. protestu medyków. Jestem ministrem konstytucyjnym, który ma w zakresie odpowiedzialności zajmowanie się tym – mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier nie będzie uczestniczył w żadnych spotkaniach na razie – poinformował Niedzielski we wtorek podczas konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, czy szef rządu będzie zaproszony na planowane na czwartek posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. – To jest problem dotyczący systemu opieki zdrowotnej, jestem ministrem konstytucyjnym, który ma w zakresie odpowiedzialności zajmowanie się tym – powiedział. – Ja nie stawiam warunków, kto ma się pojawić po stronie protestujących (podczas rozmów – red.), i odbieram, że stawianie takich warunków jest właśnie wyrazem braku szacunku dla drugiej strony – dodał.

MZ: jesteśmy przygotowani do rozmów

Wcześniej na konferencji prasowej minister zdrowia poinformował, że już we wtorek był gotów przedstawić protestującym medykom planowany wzrost nakładów na ochronę zdrowia, jednak przedstawi szczegóły na zaplanowanym na czwartek posiedzeniu Zespołu Trójstronnego. Mówił o tym w odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu budżet państwa stać na spełnianie postulatów płacowych oraz czy przygotowano „ścieżkę” wzrostu płac. – Mamy tę ścieżkę przygotowaną. Mieliśmy ją dzisiaj do zaprezentowania, (ale) zaprezentujemy ją – w związku z tym, że dzisiaj nie było takiej możliwości – na posiedzeniu Zespołu Trójstronnego w czwartek – zadeklarował. We wtorek protestujący nie wzięli udziały w spotkaniu z przedstawicielami MZ.

Jesteśmy dobrze przygotowani do tych rozmów (…) Mamy bardzo konkretne propozycje i w czwartek – bo dziś nie było okazji – przedstawimy taką propozycję, jak wykorzystać to, że nakłady będą się zwiększały, że mamy zaprojektowaną ścieżkę wzrostu do 7 proc. PKB (na ochronę zdrowia) – powiedział.

Kontynuując zaznaczył, że „w piątek już ten projekt będzie głosowany ostatecznie w Sejmie (poprawki, które wprowadził do ustawy Senat – red.)”. – Więc to staje się powoli rzeczywistością, a nie tylko deklaracją, i pod tym względem jesteśmy przygotowani – podkreślił. Dopytywany, jak wygląda ta ścieżka wzrostu nakładów na przykładzie np. lekarza specjalisty, minister Niedzielski odparł, że szczegóły zostaną przedstawione dopiero w czwartek.

Szef MZ był też pytany, czy jest gotowy do tego, aby jeszcze zaproponować protestującym spotkanie, w tym udział w spotkaniu w czwartek. – To już jest drugie spotkanie, na które wystosowałem zaproszenie, i na którym nie pojawiła się strona komitetu strajkującego. Nie były prowadzone żadne rozmowy, więc pod tym względem uznaję, że jest to taka wystarczająca liczba; ile razy można się zwracać z prośbą. Konwencja, właśnie taka szanowania się nawzajem, wymaga odpowiadania na zaproszenia, a jeżeli nie ma tej odpowiedzi, to ja muszę działać niezależnie od tego, czy druga strona okazuje szacunek, czy szacunku nie okazuje – oświadczył w odpowiedzi Niedzielski.

„Białe miasteczko”

Tymczasem przed Kancelarią Premiera „białe miasteczko” rośnie w oczach. Coraz więcej tam medyków, ale nie tylko – także i Fundacja Synapsis i Agrounia. Kilkadziesiąt osób protestuje z nami bez przerwy – mówi RDC przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Wojciech Szaraniec. – Mamy namiot Krajowej Izby Fizjoterapii, pielęgniarek. Pojutrze kolejny namiot, cały czas dołączają też pojedyncze osoby – dodaje.

W miasteczku pojawiła się również Fundacja Synapsis. My też mamy wiele nierozwiązanych problemów – mówi jej wiceprezes Joanna Grochowska. – Żeby osoby ze spectrum autyzmu mogły korzystać ze świadczeń, muszą zostać zdiagnozowane, a miejsc, które przeprowadzają diagnozę na NFZ, jest wciąż zbyt mało – zaznacza.

Trzeba pamiętać, że miasteczko to nie tylko miejsce dla zbuntowanych środowisk medycznych, ale i dla pacjentów. Dzisiaj dzień chirurgi. Jutro dzień medycyny rodzinnej, a w jego trakcie wiele paneli edukacyjnych.

Czytaj też:

„Białe miasteczko” w Warszawie. Nieoficjalnie: spotkanie z premierem po urealnieniu postulatów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone