SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Minister rodziny w Niedabylu: zabezpieczono 1 mld zł dla DPS-ów

MON Mariusz Błaszczak i MRPiPS Marlena Maląg fot.PAP/Paweł Supernak

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg poinformowała, że na wsparcie domów pomocy społecznej w całym kraju zabezpieczono 1 miliard złotych. Ponad jedna trzecia z tych środków jest już przekazywana do ośrodków. Minister podała również informację, że na dzisiaj spośród wszystkich 824 domów pomocy w kraju, 25 wciąż pozostaje objętych kwarantanną.

Szefowa MRPiPS i szef MON Mariusz Błaszczak na konferencji przed Domem Pomocy Społecznej w Niedabylu (woj. mazowieckie) podsumowali działania pomocowe rządu skierowane do pensjonariuszy placówek opiekuńczych.

Sytuacja w DPS-ach

W całym kraju na wsparcie DPS-ów w sumie zabezpieczonych jest 1 mld zł. Tych pieniędzy, które są poprzez regionalne Ośrodki Pomocy Społecznej przekazywanych jest około 380 mln zł. Te środki przekazywane są m.in. także na podniesienie dodatków dla personelu, który pracował w systemie rotacyjnym, który wymagał też przede wszystkim zabezpieczenia – mówiła Maląg. Minister dodała, że w Polsce funkcjonują 824 DPS-y, a na dzisiaj 25 spośród nich jest objętych kwarantanną. – Pensjonariuszy, którzy maja stwierdzony Covid jest ok. 0,42 proc. na wszystkich 80 tys. pensjonariuszy, którzy są w DPS-ach – powiedziała Maląg.

Wsparcie wojska

Szef MON podkreślił, że żołnierze Wojska Polskiego nieśli pomoc potrzebującym od pierwszego dnia epidemii. Wymienił tu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. – Terytorialsi zawsze są blisko, są zawsze gotowi, sprawdzili się dlatego, że byli zaangażowani, byli ofiarni – ocenił. Przypomniał, że w Polsce są 824 Domy Pomocy Społecznej, z czego 536 zostało objętych wsparciem żołnierzy WOT, którzy dostarczają do nich żywność, pobierają próbki do badań, w razie potrzeby ewakuują podopiecznych i dezynfekują obiekty. Szef MON mówił też o żołnierzach wojsk operacyjnych – logistykach i żołnierzach wojsk chemicznych – którzy również są angażowani w walkę z epidemią. – Żołnierze WP udowodnili po raz kolejny, ze można na nich liczyć – powiedział Błaszczak.

Czytaj też: Miszewo Nowe. Dwie opiekunki z DPS-u z potwierdzonym zakażeniem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone