SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Rezygnacja dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie przyjęta

fot. RDC

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przyjął rezygnację prof. Jerzego Miziołka ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie – poinformowało w poniedziałek MKiDN. Minister zdecydował jednocześnie, że nowy dyrektor zostanie wybrany w konkursie.

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjął rezygnację prof. dr. hab. Jerzego Miziołka ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie” – czytamy w komunikacie MKiDN. Jak dodano, „minister podziękował prof. Miziołkowi za zainicjowanie zmian w funkcjonowaniu Muzeum Narodowego w Warszawie i wyraził nadzieję, że jego następca będzie te zmiany kontynuował w zakresie usprawniającym działalność instytucji”. Poinformowano także, że „minister zdecydował, że nowy dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego zostanie wybrany w trybie konkursowym”.

W ubiegłym tygodniu MKiDN informowało, że minister Gliński skierował pismo z prośbą o zaopiniowanie zamiaru odwołania dyrektora Miziołka do związków zawodowych działających w MNW oraz ogólnopolskich stowarzyszeń muzealniczych. Zamiar ten pozytywnie zaopiniowały m.in. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Zarząd NSZZ Pracowników MNW.

Chaos organizacyjny

Prof. Jerzy Miziołek był dyrektorem MNW od 30 listopada 2018 r. Wcześniej – po podaniu się w maju 2018 r. do dymisji dr Agnieszki Morawińskiej, która kierowała placówką przez 8 lat – p.o. dyrektora Muzeum Narodowego był Piotr Rypson. Swoje odejście Morawińska tłumaczyła utrzymującym się „od pewnego czasu brakiem efektywnej komunikacji” z MKiDN.

Powołanie Jerzego Miziołka – profesora w Instytucie Archeologii UW, a od 2010 r. dyrektora Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego – na szefa Muzeum Narodowego w Warszawie wzbudziła kontrowersje. Media informowały, że w placówce zapanował chaos organizacyjny, a dyrektor podejmuje kontrowersyjne decyzje.

W grudniu 2018 r. z funkcji zastępcy dyrektora MNW ds. naukowych oraz kuratora Galerii XX wieku odwołany został Piotr Rypson. – Zostałem zatrudniony w Muzeum Narodowym w Warszawie siedem lat temu jako kurator Galerii XX wieku i zastępca dyrektora ds. naukowych. Aczkolwiek w pełni rozumiem prawo nowego dyrektora do wyznaczania swoich zastępców (…) to nie rozumiem, dlaczego zostałem zwolniony z funkcji kuratora Galerii XX wieku – mówił Rypson.

Zamknięcie Galerii Sztuki XX i XXI w.

Prof. Miziołek w maju tego roku zdecydował o zamknięciu dla publiczności Galerii Sztuki XX i XXI w. Było to efektem wcześniejszych zmian w tej galerii – zniknęły z niej dwie instalacje wideo autorstwa Natalii LL „Sztuka konsumpcyjna” z 1972 r. i Katarzyny Kozyry „Pojawienie się Lou Salome” z 2005 r. Według mediów, usunięcie prac nakazał dyrektor Miziołek, tłumacząc, że dzieła te „rozpraszały młodzież”, a muzeum otrzymywało skargi od niezadowolonych gości.

Informacja o usunięciu prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry była szeroko komentowana w mediach przez przedstawicieli świata kultury i sztuki. W ramach protestu przed bramą placówki zorganizowano happening, manifestując niezgodę na „cenzurowanie sztuki”.

Protesty po zwolnieniu A. Ziemby

Protesty wywołała też informacja z lipca, kiedy Muzeum Narodowe w Warszawie podało, że „zakończyło współpracę” z przewodniczącym Kolegium Kuratorów MNW – prof. Antonim Ziembą. Muzeum tłumaczyło, że przyczyny zwolnienia związane były „wyłącznie z naruszeniem obowiązków pracowniczych, nałożonych na każdego pracownika przez przepisy Kodeksu pracy”. Media informowały, że chodziło o wysłanie przez prof. Ziembę listu do Stowarzyszenia Muzealników Polskich z prośbą o interwencję w sprawie sytuacji w MNW.

Negatywną opinię ws. odwołania prof. Ziemby wyraziły wszystkie organizacje związkowe, działające w Muzeum Narodowym w Warszawie, list do dyrektora MNW wystosowało w tej sprawie także Stowarzyszenie Muzealników Polskich. List w obronie prof. Ziemby muzealnicy i historycy sztuki skierowali także do ministra Piotra Glińskiego. Jego autorką była dr Barbara Arciszewska, dyrektorka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, a sygnatariuszami – ponad 200 pracowników wyższych uczelni, instytutów naukowych, muzeów i placówek kultury z kraju i zagranicy.

24 lipca muzealnicy z „Solidarności” MNW pikietowali przed MKiDN, żądając odwołania dyrektora Miziołka. Z protestującymi spotkał się minister kultury, który otrzymał od nich petycję. Napisano w niej, że „wieloletni dorobek oraz powaga misji Muzeum Narodowego w Warszawie pod rządami obecnego dyrektora są niszczone”. Wskazano, że „podczas swojej zaledwie półrocznej kadencji prof. dr hab. Jerzy Miziołek wykazał się rażącym brakiem kompetencji w zakresie prowadzenia instytucji kultury, wprowadził chaotyczną politykę programową oraz kadrową”. Oceniono, że „obecny dyrektor nie jest w stanie wykorzystać potencjału i kompetencji pracowników Muzeum”. Gliński zapowiedział analizę procesu prowadzenia dialogu społecznego z NSZZ „Solidarność” w MNW.

Czytaj też: Remont Muzeum Woli. Wielkie otwarcie 7 grudnia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone