SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Min. H. Szymańska: Centra Usług Społecznych mają służyć wszystkim

fot. RDC

– To odpowiedź na potrzeby i oczekiwania mieszkańców – Halina Szymańska mówiła w „Poranku RDC” o Centrach Usług Społecznych. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP koordynuje prezydencki projekt „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”. – Centra mają służyć wszystkim – zaznaczyła minister.

Projekt zakłada, że mieszkańcy w jednym miejscu mieliby mieć dostęp do informacji o formach pomocy z różnych obszarów – podkreśliła Halina Szymańska. – Każdy może spotkać się w swoim życiu z problemami. Wtedy powinien pójść do takiego centrum i zapytać jak pan/pani może mi pomóc – dodała.

Do centrum będzie mógł przyjść każdy, z każdym problemem. – Interesantowi zostanie przedstawiona karta usług lub indywidualnie dla niego stworzony katalog. Nie ma konieczności przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Petent dowiaduje się, jakie usługi mu przysługują, jakie są płatne, a jakie nie – tłumaczyła minister.

Prace nad ustawą

Centra Usług Społecznych mogłyby powstawać na bazie ośrodków pomocy. Obecnie przygotowywana jest ustawa w tej sprawie we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Szymańska zapewniła, że centra usług społecznych nie będą dublować zadań ośrodków pomocy społecznej. – Chodzi o to, że do centrum usług może przyjść każdy, nie czując odium pomocy społecznej, bo on nie sięga po pomoc – sięga po wsparcie, po które może sięgnąć każdy – powiedziała.

Posłuchaj:

Poranek RDC: Halina Szymańska

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone