SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mimo pandemii i wysokiej inflacji Polacy chętnie kupują telefony

fot. Pixabay

Polacy wymieniają smartfony na nowe i często droższe. Według najnowszego raportu Smart Barometr 2022 zrealizowanego przez Digital Care i firmę badawczą Kantar, mimo pandemii i rosnącej inflacji Polacy nadal chętnie kupują nowe telefony.

Już niemal 40 proc. Polaków posiada smartfon wart więcej niż 1000 zł. To o 10 proc. więcej niż trzy lata temu.

W trakcie pandemii zdecydowaliśmy się na wymianę smartfona na nowy – mówi realizatorka projektu Smart Barometr, Joanna Skrzyńska. – Jeśli chodzi o telefony, które mamy, to większość z nas wymieniła urządzenie w ciągu ostatniego 1,5 roku. W czasie pandemii odnowiliśmy relację z urządzeniem. Mamy nowy sprzęt i to jest droższy sprzęt niż 3 lata temu. Rośnie zainteresowanie produktami premium – tłumaczy.

Około 60 proc. badanych używa telefonów mających mniej niż 1,5 roku.

Więcej telefonów i dodatków

Co ciekawe, blisko 1/3 Polaków posiada więcej niż jeden smartfon.

Większość z nas korzysta z jednego smartfona, mniej więcej 70 proc., no ale właśnie 30 proc. ma tych telefonów więcej. 23 proc. korzysta z dwóch, a pozostali mają jeszcze więcej – wylicza.

Coraz popularniejsze stały się dodatki do telefonów – dodaje Skrzyńska. – Telefon to jest takie centrum zarządzania naszym światem, no i w wielu przypadkach potrzebuje dodatkowych urządzeń. Takim najbardziej popularnym są słuchawki bezprzewodowe. Z tego korzysta ponad połowa użytkowników, ale rzeczywiście głośniki bezprzewodowe, smartwatche są popularne. Korzysta z nich około 40 proc. użytkowników – wyjaśnia.

Zakup czy wynajem telefonu?

Większość z nas płaci za telefony jednorazowo – dodaje Skrzyńska. – Ponad 40 proc. rzeczywiście ten koszt smartfona rozkłada na raty. W różny sposób. Taki zakup umożliwia zakup sprzętu u operatora i leasing czy wynajem. Wydaje się, że wysoka inflacja będzie sprzyjała temu, żeby ten trend się rozwijał – mówi.

Po wzrostach cen spowodowanych m.in. inflacją obserwujemy zainteresowanie najmem telefonów – mówi Maciej Glipski z Imad. – Obserwujemy więcej zapytań o tą formę finansowania, bo przez okres trwania umowy nie ma zagrożeń, że zostanie opłata zwiększona z powodu rosnącej inflacji. Jesteśmy bardziej odporni na te rynkowe zagrożenia – wyjaśnia.

Najczęstszym wskazywanym powodem zakupu nowego telefonu jest awaria starego (44%) lub jego zniszczenie (36%), a także otrzymanie nowej, atrakcyjnej oferty (31%).

Czytaj też: Hala dla nowych pociągów KM w Sochaczewie otwarta 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone