SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Miłość przez przypadek. Włoski reżyser zakochał się w Warszawie [zobacz wideo]

kadr z filmu/UM Warszawa

Obracał się w kręgach warszawskiej bohemy z Wajdą i Kobielą, dziś zachwyca się nowoczesnym i przyjaznym miastem. Włoski reżyser teatralny Giovanni Pampiglione, już od 50 lat związany z Warszawą, jest kolejnym obcokrajowcem, który w krótkim filmiku zwanym testimonialem zachęca do odwiedzenia polskiej stolicy.

– Testimoniale spełniają co najmniej dwie pożyteczne role – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – My dzięki nim dowiadujemy się ciekawych rzeczy o Warszawie, na które zwracają nam uwagę cudzoziemcy. A oni mogą podzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami, które dla nas czasami bywają zaskoczeniem – dodaje prezydent.

Bohater nowego spotu przygotowanego przez Stołeczne Biuro Turystyki przyznaje, że jego miłość do Warszawy zrodziła się przez przypadek. Przyjechał tu z Rzymu pół wieku temu i już wtedy zwrócił uwagę na to, jak przyjaźni są mieszkańcy stolicy. – Byłem nieznanym obcokrajowcem i nagle siedziałem przy stoliku w SPATiF-ie razem z Bogumiłem Kobielą, Januszem Morgensternem i Andrzejem Wajdą. To dzięki bohemie z tamtej epoki wszedłem do świata sztuki – opowiada uznany reżyser, związany m.in. z Teatrem Współczesnym, Powszechnym i Rozmaitości. Wśród swoich ukochanych warszawskich miejsc wymienia okolice Wisły oraz zielony Jazdów, który – jak wspomina – kojarzy mu się z romantyczną historią miłosną sprzed lat. W czym według włoskiego artysty tkwi wyjątkowość polskiej stolicy? Jak podkreśla, Warszawa jest nowoczesna i ciągle się zmienia, ale wciąż jeszcze zachowała swój sekret.

Giovanni to człowiek kultury. Spędził tu wiele lat, doskonale mówi po polsku i regularnie wraca do stolicy. Wspaniale jest widzieć, że Warszawa to jego miasto, że tu czuje się dobrze – mówi Maria Schicht, zastępca dyrektora SBT. Jak dodaje, to właśnie takie osoby – warszawiacy z wyboru – są najlepszymi ambasadorami Warszawy za granicą.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone