SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mieszkania w centrum Mazowsza dla osób bez zdolności kredytowej

Mieszkania w centrum Mazowsza dla osób bez zdolności kredytowej/fot. RDC

Co najmniej 1200 tanich mieszkań powstanie w okolicach Warszawy. Krajowy Zasób Nieruchomości powołał Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową dla centrum Mazowsza. Chodzi o budowę mieszkań dla osób, które nie są w stanie kupić lokalu na rynku komercyjnym.

To są mieszkania głównie dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową. Takich osób jest niestety coraz więcej, a znajdują się w dość kłopotliwej sytuacji, bo często nie mogą skorzystać z mieszkań komunalnych ani nie są w stanie kupić mieszkania na wolnym rynku – tłumaczy prezes KZN Arkadiusz Urban.

Jednym z elementów finansowania przedsięwzięcia jest Bank Gospodarstwa Krajowego. – Bank Gospodarstwa Krajowego udziela korzystnego kredytu bez marży banku, z trzymiesięcznym WIBOREM. Ostatnio inflacja powoduje, że WIBOR wpływa na kształt całego przedsięwzięcia, w związku z tym podejmujemy działania, żeby to zniwelować w sposób, który poprzez odpowiednie gwarancje umożliwi realizowanie tej inwestycji na takim poziomie, aby te czynsze dla przyszłych najemców były na umiarkowanym poziomie – wyjaśnia Urban.

Tanie mieszkania w 10 gminach

Spółka podpisała umowę z 10 gminami z Mazowsza. Wśród nich jest Grodzisk Mazowiecki, Kozienice, Grójec, Mszczonów, Puszcza Mariańska, Żabia Wola, Serock, Nasielsk, Wieliszew i Maków Mazowiecki.

W samym Wieliszewie ma powstać ponad 400 takich budynków. Choć w gminie jest wiele bloków, to głównie zabudowa deweloperska. – Zabudowa, która miałaby powstać w ramach SIM-u, zdecydowanie jest dostępna dla szerszej grupy klientów. Nasi mieszkańcy i przyszli mieszkańcy będą mieli większą szansę, szczególnie w obecnej sytuacji na rynku kredytowym, otrzymać takie mieszkanie. Nowi mieszkańcy to też kapitał ludzki, na który bardzo liczymy – mówi wójt Paweł Kownacki.

Dzięki temu Wieliszew staje się coraz popularniejszym miejscem do życia. – Za kilka miesięcy uruchomiony zostanie specjalny pociąg do Warszawy, co sprawia, że mieszkania w Wieliszewie są towarem bardzo chodliwym. Dzięki tej inicjatywie uzupełnimy wachlarz możliwości. Te mieszkania będą dostępne dla nowego pokolenia młodych mieszkańców Wieliszewa, ale oczywiście z szerokimi ramionami witamy też wszystkich tych, którzy będą chcieli wybrać Wieliszew jako miejsce zamieszkania – dodaje Kownacki.

To już kolejna taka inicjatywa w województwie mazowieckim. W grudniu ubiegłego roku powołano ją na północnym Mazowszu. Mieszkania powstaną tam w m.in. w Ciechanowie, Pułtusku czy Czernikowie.

Czytaj też:

Ponad tysiąc tanich mieszkań powstanie na północy Mazowsza

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone