SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

„Warszawiacy oszukani w ordynarny sposób”. Wiceminister o bonifikatach

fot. RDC

Mieszkańcy Warszawy ws. bonifikat przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, zostali w oszukani w „ordynarny sposób” – ocenił w niedzielę wiceszef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń.

Rada Warszawy zdecydowała w czwartek o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Przeciw zmianie protestowali radni PiS. Projekt wniósł na sesję wiceprezydent stolicy Robert Soszyński.

Soboń odniósł się do sprawy bonifikat w niedzielę w programie „Woronicza 17” na antenie TVP Info. – Rzeczywistość jest taka, że mieszkańcy Warszawy zostali w sposób ordynarny oszukani, bo co innego obiecywano im w październiku, a co innego dostali w grudniu – podkreślił. – Takiego ordynarnego oszustwa wyborczego, naprawdę trudno znaleźć – dodał.

„Spore uderzenie po kieszeni”

W piątek Soboń zapowiedział, że MIiR będzie prosić wojewodę mazowieckiego, aby w trybie nadzoru prawnego uważnie przyjrzał się, jakie skutki wywołuje uchwała Rady Warszawy ws. zmniejszenia bonifikaty.

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, rada miasta przyjęła uchwałę ustanawiającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), ale poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

Radni obniżyli bonifikatę

W czwartek projekt uchwały ws. obniżenia bonifikaty wniósł na sesję rady miasta wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński. Podał, że przy 98-proc. bonifikacie utrata przychodów Warszawy jest szacowana w stosunku do zerowej bonifikaty na poziomie 3,5 mld zł, a w stosunku do 60-proc. bonifikaty – na poziomie około 1,8 mld zł.

W uchwale zapisano, że bonifikata wynosi 60 proc., gdy opłata jednorazowa za przekształcenie zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Jeśli opłata zostanie wniesiona w drugim roku, to bonifikata wyniesie 50 proc., w trzecim – 40 proc., w czwartym – 30 proc., w piątym – 20 proc., a jeśli w szóstym roku, to bonifikata wyniesie 10 proc. W głosowaniu uchwałę poparło 38 radnych, 19 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W piątek do sprawy bonifikaty odniósł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Mówił, że obciążenia nałożone na samorządy powodują, że trzeba szukać pieniędzy, by realizować sztandarowe propozycje programowe, takie jak walka ze smogiem czy darmowe żłobki.

Czytaj też:

Rafał Trzaskowski o zmniejszeniu bonifikaty: musimy szukać pieniędzy

Poproszą wojewodę mazowieckiego, by przyjrzał się uchwale ws. bonifikat

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone