SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mieli wyłudzić prawie 30 mln zł. Przedsiębiorcy w rękach CBA

Zdjęcie ilustracyjne/fot. CBA/Twitter

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne trzy osoby w związku z wyłudzeniem prawie 29 milionów złotych z masy upadłości firmy, zajmującej się remontami linii kolejowych. Wśród zatrzymanych są przedsiębiorcy z Warszawy i Chotomowa.

Warszawska delegatura CBA pod nadzorem Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi czynności w śledztwie, dotyczącym przekroczenia uprawnień poprzez wyprowadzenie środków z mas prowadzonych upadłości, a następnie „pranie pieniędzy”. Śledztwem są objęte upadłości ośmiu warszawskich spółek, między innymi przedsiębiorstwa z branży kolejowej, spółdzielni mieszkaniowej i firmy budowlanej modernizującej publiczne szpitale.

Pozorne umowy, fikcyjne faktury

W ramach prowadzonych czynności funkcjonariusze CBA zatrzymali trzech przedsiębiorców z Warszawy, Lublina i Chotomowa pod Warszawą. Według Biura, wszystko wskazuje na to, że działali oni na szkodę upadłego przedsiębiorstwa z branży kolejowej. Jak ustalili śledczy, na podstawie szeregu pozornych umów i ustnych porozumień zawartych z syndykiem wystawiali fikcyjne faktury, na podstawie których wyprowadzili z masy upadłość środki pieniężne. Łączna wysokość ustalonej dotychczas szkody w mieniu przedsiębiorstwa wynosi blisko 29 milionów złotych.

Zatrzymane osoby zostaną przewiezione do Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, gdzie usłyszą zarzuty. Dotychczas w śledztwie 27 osób ma status podejrzanych, w tym syndyk, działający na szkodę upadłych spółek. Prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i zarzutów.

Czytaj też:

Były prezes Orlenu i sześć innych osób znów w rękach CBA

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone