SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mieli wyłudzić 150 mln zł podatku VAT. Sąd odrzucił wniosek o areszt

Sąd Okręgowy w Białymstoku/fot. Wikimedia Commons

Sąd nie zgodził się na trzymiesięczny areszt dla czworga osób, które w poniedziałek zatrzymano we wspólnej akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego i CBŚP w Warszawie, Czosnowie i Łomiankach.

W poniedziałek CBA i CBŚP zatrzymały cztery osoby podejrzewane o wyłudzenia podatku VAT przy obrocie telefonami komórkowymi, granulatem srebra, platyną i blachami platynowymi. Osoby te trafiły do białostockiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszały zarzuty.

Trzech mężczyzn i kobieta

Wydział podał, że wobec wszystkich czterech osób – trzech mężczyzn i kobiety, księgowej jednej z firm – prokurator wniósł do sądu o trzymiesięczny areszt.

Sąd Rejonowy w Białymstoku rozpatrzył je w środę i zdecydował, ze nie uwzględni wniosków o areszt wobec całej czwórki – powiedziała w środę sędzia Beata Maria Wołosik z Sądu Rejonowego w Białymstoku.

Aresztowani po wspólnej akcji z Centralnym Biurem Śledczym Policji i funkcjonariuszy białostockiej delegatury CBA to biznesmen, prowadzący pod Warszawą działalność recyklingową i kobieta – księgowa tej firmy. Dwaj inni aresztowani to przedsiębiorcy, zajmujący się obrotem granulatem srebra, platynową blachą i platyną.

W nielegalnym procederze grupa miała wyłudzić lub usiłować wyłudzić 150 mln zł podatku VAT przy obrocie 300 tys. telefonów komórkowych, oraz po kilku kilogramami granulatu srebra, blachy platynowej i platyny. Telefony miały trafić do utylizacji – podali śledczy.

Międzynarodowa grupa

Do zatrzymań CBA i CBŚP doszło w Warszawie, podwarszawskich Łomiankach i Czosnowie. W poniedziałek przeszukano kilkanaście lokalizacji, m.in. miejsca pracy i zamieszkania zatrzymanych osób oraz adresy wirtualnych firm, z których korzystano przy procederze. Zabezpieczono m.in. nośniki danych i dokumentację księgową wykorzystywanych w przestępczej działalności firm.

Zorganizowana grupa przestępcza działała od stycznia 2015 r. do grudnia 2016 r. i miała międzynarodowy charakter – proceder obejmował Polskę, Niemcy i Estonię. Grupa, oprócz przestępstw podatkowych, zajmowała się też praniem pieniędzy. Już w maju 2017 roku, w ramach tego śledztwa, białostoccy agenci CBA udaremnili próbę wyłudzenia 100 mln zł podatku VAT na podstawie fałszywych faktur, opiewających na pół miliarda zł za 300 tys. telefonów komórkowych. Wówczas agenci zatrzymali trzy osoby.

Łącznie wspólne działania śledczych pozwoliły dotychczas przedstawić w tym śledztwie zarzuty dotyczące wyłudzenia lub też próby wyłudzenia ponad 150 mln zł podatku VAT 13 osobom. Fałszywe faktury pozwalające na oszustwa na podatku VAT ujawnione w śledztwie opiewały na 750 mln zł.

Według śledczych sprawa rozwija się i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Czytaj też:

Handel telefonami, srebrem i platyną. Cztery osoby podejrzewane o wyłudzenia 150 mln zł podatku VAT

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone