SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Anna Czernow: literatura, która nie wzbudza dyskusji, jest martwa

fot. Pexels

– Baśniowe narracje są w pewien sposób archaiczne, mają wiele wspólnego z mitycznymi opowieściami. To pomocnik w tym, żeby na pierwszym etapie życia zorientować się, jak jest zbudowana, albo jak powinna być zbudowana rzeczywistość – mówiła w „Niedzielnym Poranku” Anna Czernow, literaturoznawczyni, prezes Polskiej Sekcji IBBY.

Jak przekonywała Czernow, spotkanie dziecka z baśnią jest ważne z kilku przyczyn. – Badacze literatury, którzy zajmują się baśnią, podkreślają takie kwestie, jak psychologia i rozwój dziecka – wyjaśniała. Tłumaczyła, że narracja baśniowa, która jest bardzo uniwersalna i stawia bohatera w uniwersalnych sytuacjach, porusza kwestię dobra i zła, pozwala dziecku zbudować własną tożsamość i wspiera w rozwoju psychologicznym.

Podstawa kulturowa

To bardzo ważna kwestia. Ale dla mnie ważne jest też to, że baśnie są dla nas wszystkich pewną podstawa kulturową – przyznała literaturoznawczyni. Argumentowała, że dziecko, które nie pozna najsłynniejszych i najbardziej typowych motywów baśniowych, będzie miało trudności w odbiorze kultury. – Te motywy występują powszechnie – ciągle się stykamy i z Kopciuszkiem, i z Królewną Śnieżką, w różnych wydaniach. W dodatku, te motywy są ukryte w różnych narracjach – mówiła Czernow i dodała, że powieści dla dorosłych także często do nich nawiązują.

Dobro i zło

Ponadto, baśnie to przepiękne narracje, niezależnie od dyskusji, jakie wzbudzają. Literatura, która nie wzbudza dyskusji, jest martwa – oceniła w RDC Czernow. – Baśniowe narracje są w pewien sposób archaiczne, mają wiele wspólnego z mitycznymi opowieściami. To pomocnik w tym, żeby na pierwszym etapie życia zorientować się, jak jest zbudowana, albo jak powinna być zbudowana rzeczywistość – mówiła prezes. Zdaniem gościa RDC, baśnie jasno pokazują, co jest dobre, a co złe i powodują, że dziecko uczy się odróżniać dobro od zła.

IBBY

Czernow wyjaśniła także w audycji, czym jest Polska Sekcja IBBY. – To narodowa sekcja międzynarodowej organizacji, która powstała tuż po II Wojnie Światowej. Zajmuje się bardzo szeroko rozumianym promowaniem literatury dla młodego odbiorcy. Naszym celem jest to, aby Polska książka była znana na świecie, i aby dobra światowa książka była znana w Polsce – tłumaczyła.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone