SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mazowsze zyska nowe miasta. Wójt Cegłowa: to dla nas szansa

fot. Jolanta Dyr, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Nowe Miasto w powiecie płońskim, Jedlnia Letnisko w powiecie radomskim i Cegłów w powiecie mińskim z prawami miejskimi od przyszłego roku. To oznacza dla nich m.in. większe wpływy do budżetów.

Gminy, które dotychczas były wiejskie, od 1 stycznia będą miastami. Wśród nich jest Cegłów koło Mińska Mazowieckiego.

– Prawa miejskie tak naprawdę do nas powrócą
– mówi wójt Marcin Uchman. – W 1621 roku Zygmunt III Waza nadał Cegłowowi ten przywilej, czyli prawa miejskie. Dokładnie 16 lutego 1621 roku. No i w tym roku obchodzimy również zacny jubileusz, 400-lecie nadania praw miejskich – tłumaczy.

Od zawsze byliśmy bardziej miastem niż wsią – przyznaje wójt. – Tym bardziej, że mamy ponad 250-letnią historię miejskości. Tę miejskość z resztą sami Polacy Cegłowowi nie zabrali, zrobił to zaborca rosyjski, co jest też jakąś sprawiedliwością dziejową, ponieważ my jako Polacy, polski rząd, te prawa do Cegłowa przywraca – wyjaśnia.

Duża szansa

Władze przyznają, że nadanie praw miejskich to dla Cegłowa ogromna szansa.

Ułatwi to przede wszystkim planowanie przestrzenne – zaznacza Uchman. – Będziemy mogli łatwiej odralniać ziemie na terenie Cegłowa. Cegłów liczy ponad 800 ha i w ten sposób będziemy mogli bardziej racjonalnie wydawać środki publiczne, bo będziemy kumulowali mieszkaniówkę czy działalność gospodarczą na mniejszym obszarze, co pozwoli gminie na zaoszczędzenie środków. Będziemy starali się, aby wszystko kumulowało się w mieście – dodaje.

A jako, że miejscowość ma poniżej 5000 mieszkańców, wciąż będzie mogła korzystać z programu rozwoju obszarów wiejskich.

Jednocześnie jako miasto będziemy mogli aplikować o środki pochodzące ze źródeł europejskich, które moglibyśmy wykorzystywać na rewitalizację czy kwestie związane z miejskością, które do tej pory dla Cegłowa były niedostępne – wskazuje wójt.

Wielkie świętowanie

Przyszłe miasto szykuje się już na wielkie świętowanie. – Pierwszy dzień miejskości uświetnimy w Nowy Rok. O 16:00 rozpoczniemy plenerowe wydarzenie na gminnym targowisku. Będzie tam występ gwiazdy-niespodzianki. Będzie też kolędowanie pod chmurką, gdzie dzieciaki otrzymają od Mikołaja prezenty. No i na koniec planujemy spektakularny pokaz sztucznych ogni – zapowiada Uchman.

Mieszkańcy Cegłowa cieszą się i chwalą swoją gminę, choć mają też obawy. Boją się, że wzrosną podatki.

Marcin Uchman jednak uspokaja. – Podatki są ustalane w miarę potrzeb samorządu. Prawa miejskie nie są tu żadną determinantą – tłumaczy.

W Cegłowie mieszka obecnie około 2250 osób.

Czytaj też:

Nowy ambulans bariatryczny w pogotowiu ratunkowym w Płocku

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone