SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mazowsze zagrożone suszą. Rolnicy otrzymają pomoc, ale najpierw trzeba oszacować straty

fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Obecnie w województwie mazowieckim, na 314 gmin, działają trzy komisje gminne szacujące straty wywołane przez suszę. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera zaapelował w poniedziałek do wójtów, prezydentów i burmistrzów, by wnioskowali o powoływanie takich komisji, gdyż bez oszacowania strat rolnicy nie dostaną pomocy.

Z danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wynika, że skutki suszy mogą dotknąć gospodarstwa we wszystkich gminach Mazowsza. Tymczasem do wojewody mazowieckiego dotarło tylko kilka wniosków o oszacowanie strat. – Stąd apel do wójtów, prezydentów i burmistrzów, by wnioskowali o powoływanie specjalnych komisji – mówi wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.

Najbardziej zagrożone są uprawy zbóż jarych i ozimych, krzewów i drzew owocowych oraz rzepaku i rzepiku. – Szkody spowodowane przez suszę trzeba ocenić przed żniwami – dodaje Standowicz.

Po weryfikacji wniosku wojewoda niezwłocznie powołuje komisję. W jej skład wchodzi zwykle przedstawiciel gminy, izby rolniczej oraz Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Oszacowanie strat u rolnika jest podstawą do udzielenia mu pomocy. Jest ona możliwa w formie uzyskania niskooprocentowanych kredytów, odroczenia w opłacie składek np. do KRUS czy za czynsz dzierżawny do KOWR, umorzenia zapłaty podatku rolnego lub prolongaty zaciągniętych zobowiązań.

Na piątkowej konferencji prasowej nowy minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski podkreślił, skala klęski suszy w tym roku jest tak duża, że rolnicy nie zostaną pozostawieni sami sobie i będą mogli liczyć na nadzwyczajną pomoc rządu.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone