SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Komunikacyjne wykluczenie na Mazowszu? 65 proc. gmin bez kolei

fot. RDC

Mazowsze wykluczone komunikacyjnie? Według raportu Miasto Jest Nasze, 65 procent gmin w regionie nie ma połączeń kolejowych. Z tego powodu mieszkańcy muszą dojeżdżać samochodami. – Apelujemy do władz o przywracanie połączeń autobusowych lub tworzenie nowych stacji w mniejszych gminach – mówi poseł Franciszek Sterczewski.

Apelujemy, żeby wzięli sobie tę sprawę do serca i zrobili wszystko, żeby jak najwięcej osób mogło po prostu wsiąść w taki pociąg, wygodnie dojechać do pracy, do szkoły, do szpitala. Jest to też ważnym względem w obliczu drożejącego paliwa, w obliczu kryzysu klimatycznego, rosnących emisji, w obliczu sezonu smogowego – tłumaczył Franciszek Sterczewski.

Według aktywistów, podróż pociągiem może być szybsza. Zrobili dziś eksperyment – wyścig pociągu i samochodu.

Ścigaliśmy się na dystansie Mrozy do Warszawy. Ja jechałem samochodem, konkurencyjna ekipa jechała pociągiem. Ekipa podróżująca pociągiem wygrała, nie mieliśmy najmniejszych szans. Jechaliśmy 1 h 23 min, mimo że z Mrozów do Warszawy jedzie się prawie cały czas nową trasą. Mimo że było poza godzinami szczytu, czas przejazdu samochodem był dużo gorszy – mówił o wynikach Jan Mencwel z MJN.

Podróż pociągiem zajęła natomiast 45 minut.

Problem szczególnie mniejszych miejscowości

Z takich udogodnień wielu mieszkańców Mazowsza nie ma możliwości skorzystać. – Apelujemy o przywrócenie istniejących już stacji – mówił Jan Mencwel. – Które istnieją na Mazowszu, ale nie jeżdżą tam po prostu żadne pociągi. Według danych, które zebraliśmy, tylko 35 procent gmin mazowieckich ma dostęp do połączeń pasażerskich, mimo że w prawie połowie gmin tak naprawdę są tory kolejowe, ale tam nie ma żadnych połączeń, mimo że są od lat zapowiadane przywrócenia. A druga sprawa, to reaktywacja PKS-ów – wyjaśnił.

Niektóre regiony mierzą się z naprawdę wielkimi trudnościami – dodał Mencwel. – Np. w takim regionie bez kolei tutaj na północy Mazowsza czy w okolicy Żuromina, sytuacja jest fatalna. Nie ma żadnej gminy, która nie ma żadnego transportu publicznego, ale są takie, w których jest dosłownie kilka połączeń lub jedno dziennie – wskazał.

Takie wykluczenie dotyka tak naprawdę wszystkich mieszkańców mniejszych miejscowości – zaznaczyła Justyna Kościńska z MJN. – Dotyka grupy, które już na wstępie są w jakiś sposób na słabszej, trudniejszej pozycji, czyli osoby starsze – wyjaśniła.

Aktywiści zwrócili też uwagę na problem młodzieży, która przez wykluczenie komunikacyjne, musi rezygnować ze swoich pasji czy zajęć dodatkowych.

Treść raportu Miasto Jest Nasze TUTAJ.

Czytaj też:

Radom. Wylotówka w kierunku Warszawy przejdzie remont

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone