SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mazowsze. Ponad pół tys. wolnych łóżek dla zakażonych

Koronawirus/fot. PAP/Leszek Szymański

W woj. mazowieckim są 1 493 łóżka przeznaczone do leczenia pacjentów chorych na COVID-19. Zajętych z nich jest 900, a wolnych 593 – poinformowały w niedzielę służby wojewody mazowieckiego. W województwie nie brak respiratorów. W niedzielę zajętych było 76, a wolne 34 – podały.

Rzeczniczka prasowa wojewody Ewa Filipowicz w komunikacie podała, że obecnie na Mazowszu wyznaczono 83 szpitale do opieki nad pacjentami z COVID-19, w tym 58 na pierwszym poziomie zabezpieczenia, 23 na drugim oraz dwa na trzecim poziomie – Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie i w zakresie psychiatrii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach.

W województwie do leczenia pacjentów chorych na COVID-19 przeznaczono 1 493 łóżka i 110 respiratorów. Według stanu na niedzielę łóżka zajmuje 900 chorych na COVID-19, a 76 osób wymaga opieki respiratorowej. Wolne są zatem 593 łóżka i 34 respiratory. Informacje, że brakuje respiratorów w województwie, są – jak zapewniła rzeczniczka – nieprawdziwe. Zaznaczyła ponadto, że ich rezerwy „są i będą sukcesywnie uruchamiane”.

Filipowicz wyjaśniła również, że wojewoda Konstanty Radziwiłł w ciągu ostatnich dwóch dni wydał m.in. decyzje o zwiększeniu liczby łóżek respiratorowych w CSK MSWiA do 100 oraz wydał decyzje o utworzeniu 100 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego SKDJ Lindleya oraz 200 łóżek w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Tytusa Chałubińskiego.

Pomoc jest udzielana

– Wszystkie decyzje są wydawane w uzgodnieniu z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ oraz dyrekcjami szpitali. Przygotowywane są już kolejne – wyjaśniła rzeczniczka wojewody.

Pomoc pacjentom z COVID-19 na drugim poziomie zabezpieczenia szpitali udzielana jest zarówno na oddziałach zakaźnych, jak i w części placówek na oddziałach internistycznych, wewnętrznych czy pulmonologicznych. Służby wojewody zapewniają, że baza łóżek uruchamiana jest z uwzględnieniem bezpieczeństwa innych pacjentów, nie zakażonych koronawirusem.

Nawiązała przy tym do twierdzeń, według których wojewoda powinien tworzyć szpitale leczące wyłącznie pacjentów z COVID-19, i podkreśliła, że „tam, gdzie jest to możliwe, takie decyzje są podejmowane„. – Są np. szpitale powiatowe, czy miejskie, które decyzją wojewody zostały całkowicie (Szpital w Przysusze) lub w znacznej części (Szpital w Radomiu) dedykowane leczeniu pacjentów z COVID-19 – dodała.

Są wymogi do spełnienia

Są to trudne decyzje, ponieważ poszerzając bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19, musimy uwzględniać bezpieczeństwo chorych przebywających w szpitalach z innych powodów. Ponadto łóżka muszą być uruchamiane tam, gdzie jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętowe, np. dostęp do tlenu oraz personel medyczny gotowy do pracy. Stąd nie jest możliwe zajęcie +ad hoc+ dowolnego szpitala, jak niektórzy proponują – powiedział Konstanty Radziwiłł, cytowany w komunikacie.

Miejsca do leczenia COVID-19 – dodał wojewoda – muszą spełniać odpowiednie wymagania. – Kluczowa jest też współpraca z samorządami. Jesteśmy w sytuacji wyjątkowej, która wymaga współdziałania ponad podziałami politycznymi. Chcę podkreślić, że mimo zdarzających się trudności udaje nam się sukcesywnie poszerzać bazę łóżek dla pacjentów z COVID–19 za co dziękuję dyrektorom szpitali i pracującemu w nich personelowi – powiedział.

W komunikacie Urzędu Wojewódzkiego poinformowano, że codziennie zbiera się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem m.in. służb wojewody, Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Dyrektora Mazowieckiego Oddziału NFZ.

Sytuacja jest monitorowana

Zapewniono również, że wzmacniana jest także rola Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego, który wraz z zespołem monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. – We wszelkich trudnych przypadkach podejmuje interwencję i wspomaga pracę zespołów ratownictwa medycznego – czytamy.

Na Mazowszu potwierdzono dotąd 24 469 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 1 342 ostatniej doby. W związku z COVID-19 zmarło 546 mieszkańców województwa. Ozdrowiało 12 739 osób.

Czytaj też:

Czy pandemia wpływa na rozwój alkoholizmu w społeczeństwie? Specjaliści alarmują

Służby medyczne nie dają rady. Za dużo pacjentów, za mało personelu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone