SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mazowsze: ponad 1200 wniosków dot. przebiegu drogi S12

fot. Pexels

Ponad 1200 wniosków dot. planowanych wariantów drogi S12 wpłynęło do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad od mieszkańców gmin, przez które ma przebiegać trasa. Nowa droga ekspresowa będzie mieć ponad 100 km i prowadzić z Piotrkowa Trybunalskiego do Lublina.

Obecnie trasa jest w fazie projektowania. Wstępnie przygotowano trzy warianty nowej drogi. W grudniu i lutym odbywały się spotkania z mieszkańcami i władzami kilkunastu gmin, przez które może przebiegać trasa. Swoje uwagi przekazywali oni do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Jak poinformowała PAP rzeczniczka mazowieckiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska, w sumie wpłynęło ponad 1200 wniosków. Uwagi te – jak zaznaczyła – zostały przekazane projektantowi, który w miarę możliwości uwzględni je w projekcie.

Obawy mieszkańców

Proponowany przebieg S12 wzbudził niepokój m.in. wśród mieszkańców gminy Kowala. Według nich, jeden z trzech zaproponowanych wariantów drogi wymagałby wyburzenia około 100 domów. Z przebiegu trasy niezadowoleni byli także mieszkańcy gmin Skaryszew i Gózd. W związku z tym – jak zaznaczyła Tarnowska – przygotowany został kolejny podwariant trasy uwzględniający część uwag.

Nowa wersja przebiegu S12 ma być zaprezentowana mieszkańcom podczas kolejnych spotkań w poszczególnych gminach. Odbędą się one w kwietniu i czerwcu.

Trasa

Zaprojektowanie ponad stukilometrowego odcinku trasy S12 podzielono na dwa fragmenty. Wartość pierwszego zadania – od granicy województwa łódzkiego do Radomia (ok. 42 km) – opiewa na ok. 4,9 mln zł, a drugiego – odcinek Radom – Puławy (ok. 66 km) – na ok. 5,7 mln zł. Droga nr 12 przebiega równoleżnikowo przez trzy województwa: łódzkie, mazowieckie oraz lubelskie. Odcinek trasy z Piotrkowa Trybunalskiego do Puław ma mieć ponad 100 km.

S12 miałaby się rozpocząć w woj. łódzkim, w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie skrzyżowałaby się m.in. z autostradą A1 oraz S8. Przebiegając przez Radom, dałaby możliwość połączenia komunikacyjnego z ekspresową S7 oraz drogą krajową nr 9. W okolicach Zwolenia skrzyżowałaby się z DK nr 79 i poprowadziłaby do Puław w woj. lubelskim.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone