SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

3 mld zł z Polskiego Ładu dla Mazowsza. Na co pójdą środki?

fot. gminababoszewo.pl

W ramach Rządowego Funduszu Polski Ład Mazowsze ma otrzymać prawie trzy miliardy złotych. W Radiu dla Ciebie sprawdziliśmy, na co pozyskane środki wykorzystają wybrane regiony województwa.

Samorządy na Mazowszu otrzymał dokładnie 2 807 894 599,97 zł. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił uwagę, że inwestycje mogą być dofinansowane nawet do 95 proc. swojej wartości. – Wśród beneficjentów tego programu są praktycznie wszyscy. Od samego województwa, poprzez powiaty, aż do gmin – powiedział.

Większość wniosków o dotację to wnioski z tzw. priorytetu pierwszego obejmujące przede wszystkim inwestycje drogowe. Na te inwestycje zostanie przekazane, według wstępnych szacunków ponad 1,3 mld zł. Drugim obszarem, który obejmuje dofinansowanie, jest infrastruktura wodno-kanalizacyjna. Kolejnym obszarem jest edukacja i wnioski dotyczące szkół, odnawialne źródła energii, infrastruktura sportowa, społeczna, gospodarka wodna i odpadami.

Kulturalna Mława

Mława postawiła przede wszystkim na kulturę, a dokładniej na rozbudowę i modernizację instytucji kultury. Na ten cel miasto otrzymało 20 mln zł.

To jest modernizacja i budowa miejskiego domu kultury, modernizacja Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej oraz miejskiej biblioteki publicznej. Bardzo ważne i długo oczekiwane przez mieszkańców – mówi Radiu dla Ciebie burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.

W budynku domu kultury zostanie m.in. powiększona i unowocześniona sala teatralno-kinowa. Ponadto budynki muzeum i biblioteki po modernizacji będą dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Mława – w ramach Polskiego Ładu – otrzymała także 3 mln zł na modernizacje oświetlenia. Na ulicach zostaną zamontowane energooszczędne lampy LED-owe.

Rekordowa kwota dla wschodniego Mazowsza

Do wschodniej części województwa trafi ponad miliard złotych. Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na remonty dróg i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, ale nie tylko. Gmina Sarnaki ponad 3 mln zł zainwestuje w remont ośrodka kultury.

Organizujemy dużo imprez kulturalnych i nie mieliśmy gdzie gościć naszych mieszkańców. Będzie sala widowiskowa z prawdziwego zdarzenia z nagłośnieniem i dodatkowe sale do zajęć –  zapowiada wójt Grzegorz Arasymowicz.

Z kolei miasto Siedlce otrzymało w sumie blisko 20 mln zł, z czego ponad 10 na modernizację basenu w Szkole Podstawowej nr 8.

Były różne koncepcje, ale u projektantów znalazła akceptację miska basenowa. Chciałem, żeby była ona wykonana ze stali nierdzewnej i przy takiej koncepcji teraz pozostajemy. Będzie więc niemalże budowa nowego basenu – mówi prezydent miasta Andrzej Sitnik.

Każda gmina w powiecie

W powiecie płockim zaś dofinansowanie w ramach programu Polski Ład otrzyma każda gmina. W ten sposób zrealizowanych zostanie ponad 20 inwestycji, m.in. remonty dróg, nowe przedszkole w Łęgu czy rozbudowa oczyszczalnia w Słubicach.

W Małej Wsi z kolei budynek cukrowni zostanie przystosowany do potrzeb Centrum Kultury MultiOsada.

Rekordową dotację – ponad 6, 5 mln zł otrzymała gmina Bulkowo. – Rozbudowa dróg gminnych na ul. Wschodniej, Północnej i Kredytowej. Drugi projekt to rozbudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Bulkowo oraz przebudowa i remont stacji uzdatniania wody w miejscowości Nowe Łubki. To rekordowa dotacja dla naszej gminy. To są strategiczne projekty – mówi sekretarz gminy Aniela Kopaczewska.

Także starostwo płockie dostało ponad 5 mln zł na budowę ronda na skrzyżowaniu dróg powiatowych  Parzeń –  granica Płocka i Srebrna – Draganie.

Czytaj też:

Prawie trzy miliardy złotych dla Mazowsza z Polskiego Ładu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone