SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Instytucje kultury dla uczniów na Mazowszu za symboliczną złotówkę

fot. mazovia.pl

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli za symboliczną złotówkę odwiedzić 26 instytucji kultury na Mazowszu. Taką decyzję podjął samorząd województwa, a jego zarząd przeznaczył na realizację projektu 6 mln zł. To środki, które wyrównają przychody instytucji kultury.

W ramach programu „Za złotówkę do muzeum i teatru” pierwszych chętnych uczniów po Muzeum Mazowieckim w Płocku, gdzie znajdują się m.in. największe w Polsce zbiory secesji i art deco, oprowadził w piątek marszałek Adam Struzik – poinformował mazowiecki urząd marszałkowski.

Celem projektu, jak podkreślono w informacji samorządu Mazowsza, jest to, aby instytucje kultury, podległe marszałkowi województwa, stały się bardziej dostępne dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcą programu jest Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Zgłoszenie online

– Zarząd województwa na realizację programu przeznaczył 6 mln zł. Środki wyrównają utracone przychody instytucji kultury – zaznaczono w komunikacie. Jak wyjaśnił urząd marszałkowski, do udziału w programie władze Mazowsza zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – by móc skorzystać z „promocyjnej” ceny szkoła powinna wysłać zgłoszenie o chęci udziału do wybranej przez siebie instytucji kultury. Formularz zgłoszenia będzie dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury.

Według marszałka Mazowsza, ideą programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu i zachęcenia młodzieży do odwiedzania muzeów i teatrów. – Ten program to również pomoc dla mazowieckich uczniów, którzy z powodów finansowych nie mogą sobie pozwolić na zwiedzanie muzeów czy chodzenie do teatru – powiedział Struzik, cytowany w informacji mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.

Promocja na kontakt z kulturą

W programie biorą udział wszystkie marszałkowskie instytucje kultury, a jest ich na Mazowszu aż 26. Wśród placówek dostępnych dla dzieci i młodzieży za symboliczną złotówkę są m.in. Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Warszawska Opera Kameralna w Warszawie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i Muzeum Niepodległości w Warszawie, a także Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wraz z Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

– Dla muzealnika nie ma wspanialszej sytuacji niż odwiedziny dziecka w muzeum. Gdy nasze progi przekracza roześmiana grupa przedszkolaków czy zaciekawiona klasa szkoły podstawowej, wiemy, że za chwilę ‚zadziała muzeum’, nasi goście poznają historię Płocka i regionu, wejdą w świat sztuki, przekonają się, że muzea mogą być miejscem fascynującej przygody i bezpośredniego kontaktu z pamiątkami naszej przeszłości – powiedział dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj.

Jak zauważył mazowiecki urząd marszałkowski, nowy program samorządu tego województwa to także szansa na promocyjne zwiedzenia instytucji kultury oddalonych od miejsca zamieszkania uczniów, a tym samym możliwość poznania nowych miejsc na mapie kulturalnej regionu i skorzystania z różnorodnych propozycji kulturalnych, w tym wzięcia udziału np. w lekcjach muzealnych.

Z nowej oferty samorządu Mazowsza szkoły będą mogły korzystać do końca roku” – zaznaczył urząd marszałkowski.

Czytaj też:

„Naszym życiem jest sztuka”. Nowa wystawa przy Bielańskiej w stolicy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone