SŁUCHAJ ONLINE
MENU

43 miliony złotych dla mazowieckich szpitali powiatowych

(zdj. ilustracyjne) fot. RDC

Mazowieckie szpitale powiatowe dostaną w 2019 roku dodatkowe 43 milionów złotych. Jest to wzrost zryczałtowanej kwoty o cztery procent – poinformował we wtorek na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zdaniem wiceministra zdrowia, dodatkowe środki szpitale przeznaczą głównie na podwyżki dla personelu.

– To jest dobry dzień dla szpitali na Mazowszu, ponieważ otrzymają kolejną transzę świadczeń. Te pieniądze są bardzo potrzebne, szczególnie szpitalom powiatowym (…), w tej III transzy w wysokości ponad 40 mln zł trafią w dobre ręce. Myślę, że dyrektorzy wykorzystają je głównie na podwyżki dla osób najmniej zarabiających (…), bo wiemy, że w służbie zdrowia, szczególnie personel pomocniczy zarabia mniej niż lekarze, czy pielęgniarki – powiedział Waldemar Kraska.

Pieniądze poprawią sytuację pacjentów 

Wiceminister uważa, że dodatkowe środki przełożą się na poprawę sytuacji pacjentów i skrócenie kolejek do specjalistów. – Oczywiście nie mówimy tylko o pracownikach, ale w myśli mamy także pacjentów. Jestem przekonany, że te pieniądze spowodują, że opieka nad pacjentem będzie zdecydowanie lepsza i czas oczekiwania na lekarzy specjalistów zdecydowanie krótszy – podkreślił Kraska.

Obecnie w województwie mazowiecki funkcjonuje 37 szpitali I poziomu zabezpieczenia oraz 7 szpitali II poziomu. O sposobie podziału środków decyduje za każdym razem dyrektor szpitala. Przekazywane środki mogą być przeznaczane m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych, z którymi zawarto porozumienia płacowe, a także na wzrost kosztów, który wynika ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone