SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mazowsze. Nauka w klasach I-III od dziś w trybie hybrydowym

Szkoła, zdjęcie ilustracyjne/fot. RDC

Od dziś uczniowie z klas I-III w jedenastu województwach, w tym w województwie mazowieckim, będą się uczyć w trybie hybrydowym. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Oczekiwaliśmy takiej decyzji i raczej nie jesteśmy nią zaskoczeni – komentują dyrektorzy szkół podstawowych.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 NA MAZOWSZU

Decyzję podjęto w związku z poprawiającą się sytuacją epidemiczną w części kraju.

Od poniedziałku, 26 kwietnia lekcje w systemie hybrydowym w klasach I – III w szkołach podstawowych będą mieli uczniowie w 11 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim.

Dyrektorzy szkół powinni ustalić harmonogram zajęć w taki sposób, aby zajęcia w szkole miało nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III , a co najmniej 50 proc. – zdalnie. W szkole prowadzona ma być również opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie.

To już w tej chwili konieczność – podkreśla dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Radomiu, Marek Sternalski. – Pierwsza sprawa, może nawet ważniejsza od nauki, to jest ich współpraca z rówieśnikami. Obserwujemy to przez te trzy dni, kiedy wróci7łly oddziały przedszkolne. Frekwencja jest bardzo dobra. Dzieci są najbardziej zadowolone właśnie z tego, że mają kontakt z rówieśnikami – tłumaczy.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 w Radomiu, Izabela Leśniewska, podkreśla natomiast konieczność ograniczenia podstawy programowej. – Mogą się zdarzyć sytuacje kryzysowe, które w czasie pandemii nas dotykają, czyli jakiś nauczyciel idzie na przykład na izolacje, albo coś się dzieje z klasą, ale to też już wielokrotnie ćwiczyliśmy i mam nadzieje, że płynnie będziemy sobie radzić z każdą nową sytuacją, która się będzie pojawiać – mówi.

Na razie pracę planujemy na tydzień – dodaje Leśniewska. – Po to, byśmy mieli czas na to, żeby powrócić do normalnych kontaktów społecznych, żeby zabezpieczyć dzieci pod względem psychicznym, żeby był czas na rozmowy, zabawy, wspólne projekty i myślę tu o wszystkich dzieciach – wyjaśnia.

Uczniowie klas IV – VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych nadal będą się uczyli zdalnie.

Rozporządzenie obowiązuje do 2 maja.

Czytaj też: Mazowsze. Wraca nauka hybrydowa, salony fryzjerskie znów otwarte

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone