SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mazowiecka prowincja na fotografiach Jerzego Konrada Maciejewskiego

Woziwoda z Ciechanowa, rok 1938. Fot. J. K. Maciejewski, zbiory Ośrodka "Karta"

„Chłopi, rolnicy, włościanie – fotografie Jerzego Konrada Maciejewskiego z lat 40. i 50. XX wieku” – taki tytuł nosi wystawa autorstwa Karoliny Andrzejewskiej-Batko i Joanny Łuby z Ośrodka Historycznego „Karta” (Archiwum Fotografii). Jej wernisaż odbędzie się w warszawskiej „Kordegardzie” 18 listopada br. o godz. 18.00.

– Choć Jerzemu Konradowi Maciejewskiemu przyszło po wojnie pracować w czasach komunistycznych, na fotografiach, które wówczas robił nie znajdziemy dygnitarzy partyjnych ani wydarzeń państwowych. Chcąc niejako od tego uciec (nie był zbyt uznawany przez władze, a w latach 40. inwigilowany przez UB), on pokochał polską prowincję i żyjących tam ludzi. Zaprzyjaźniał się z nimi, dużo rozmawiał, a potem wykonywał często wzruszające portrety fotograficzne – zgodnie podkreślili goście programu Piotra Łosia. O życiu i twórczości Jerzego Konrada Maciejewskiego w „Łosiowisku” opowiadali: pp. Karolina Andrzejewska-Batko, Joanna Łuba (Ośrodek „Karta”), Tomasz Maciejewski (syn Jerzego Konrada), Bartosz Maciejewski (wnuk), a na chwilę głos zabrał prawnuk, kilkuletni Oskar Maciejewski. Radio dla Ciebie jako pierwsze opowiedziało o życiu i twórczości tego wybitnego, a zapomnianego dziennikarza, pisarza i fotografa.

Pisarz i fotograf

Jerzy Konrad Maciejewski (1899-1973) był dziennikarzem, pisarzem, fotografem, w młodości żołnierzem Wojska Polskiego, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej 19120 roku. Swoje wspomnienia z wojennych lat 1914-1920 przedstawił w książce „Zawadiaka”. Wydane zostały one w 2015 roku przez Ośrodek Historyczny „KARTA”. W tym roku „KARTA” powróciła do tematu, prezentując już w Internecie, a od 18 listopada w „Kordegardzie” wybraną część bogatego zbioru fotografii dokumentalnej Jerzego K. Maciejewskiego.

Mazowiecka wieś po 1945 roku

Cały zbiór fotograficzny Jerzego Maciejewskiego jest szalenie ciekawy. Autorki wystawy wraz z synem i wnukiem red. Maciejewskiego, opowiedziały o mazowieckiej (i nie tylko) prowincji, która była jednym z ulubionych wątków jego pracy, zarówno pisarskiej, jak i fotograficznej.

Autorki ekspozycji wybrały 30 zdjęć, które najbardziej oddają sytuację społeczeństwa wiejskiego po 1945 roku. Widzimy więc biednych włościan, którzy chodzą boso, niekiedy ciągle nie umieją czytać i pisać. Zaraz potem można zobaczyć zamożnych chłopów, którzy jeszcze przed wojną chodzili w bogato haftowanych strojach ludowych, a następnie widzimy rolników, którzy wprawdzie opierają się kolektywizacji, ale gospodarują na ziemi, wchodząc na wyższy poziom cywilizacji. Wieś pierwszych lat PRL to wieś bez prądu, ze strojami niewiele różniącymi się od dawnych ubiorów, bez dróg. Wszystko to widziało reporterskie oko Jerzego Konrada Maciejewskiego. Jego twórczość, to oprócz około sześciu tysięcy zdjęć, także powieści, nowele, artykuły prasowe, a przede wszystkim pisane przez całe dorosłe życie – dzienniki: kopalnia wiedzy o latach minionych.

Rodzinna tradycja

Maciejewscy jako rodzina to także fascynująca historia. Dzieje rzemieślników warszawskich, osiadłych od kilku pokoleń. Do genealogii rodu polskiego doszły jeszcze powiązania niemieckie i ewangelickie poprzez żonę fotografa, Ernę Emmę z Klikarów. Tradycję fotograficzną dziadka kontynuuje wnuk, Bartosz Maciejewski, a zbiór negatywów, fotografii, dzienników i zachowanych artykułów, do Ośrodka „Karta” przekazał syn – inż. Tomasz Maciejewski, senior rodziny.

Wernisaż wystawy w Galerii Kordegarda 18 listopada 2016 roku, o godz. 18.

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone