SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wyniki matur 2022. Na Mazowszu nieco lepiej niż w zeszłym roku

Matura 2022/zdjęcie ilustracyjne/fot. UM Warszawa

Znamy wyniki matur 2022. Na Mazowszu egzaminy zdało 82 procent abiturientów. To wynik lepszy o dwa punkty procentowe w porównaniu z ubiegłym rokiem. W regionie do egzaminu podeszło 43 tysiące uczniów. Najwyższa zdawalność, jeśli chodzi o powiaty, jest w Warszawie.

WYNIKI MATUR 2022

W skali kraju egzamin maturalny z języka polskiego zdało 95 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, egzamin z matematyki zdało 82 proc. absolwentów, a z języka angielskiego – 94 proc.

Wyniki matur 2022 można sprawdzić online w ogólnopolskim systemie informatycznym ZIU – stworzonym na zlecenie resortu edukacji, pozwalającym sprawdzać wyniki egzaminów państwowych – maturzyści muszą zalogować do systemu za pomocą loginu i hasła, które otrzymali od dyrektorów szkół.

Ragna Ślęzakowska z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wyjaśnia, jak wygląda zdawalność przedmiotów podstawowych. Język polski zdało 95 procent uczniów. – Średni wyniki to 54 punkty procentowe. Jest on mniej więcej na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym. Natomiast na poziomie rozszerzonym z języka polskiego wynik jest ciut wyższy. Jeśli chodzi o matematykę, średni wyniki w tym roku to jest 61,5 procenta na poziomie podstawowym, z ubiegłym roku wyniósł on 66 procent – podaje.

Język angielski poszedł, jak zawsze bardzo dobrze, ale słabiej niż rok temu. – Średni wynik wyniósł 79,5 procenta, w zeszłym roku było to 84 procent. Najczęściej wybierane przedmioty na poziomie rozszerzonym, czyli dodatkowe, to oczywiście język angielski, na Mazowszu wybrało go 31 tysięcy osób – mówi Ślęzakowska.

W przypadku egzaminów obowiązkowych, żeby zdać, trzeba było zdobyć co najmniej 30 procent możliwych do zdobycia punktów. W przypadku przedmiotu dodatkowego nie było progu zdawalności.

Matura 2022 w Warszawie

W samej Warszawie maturę zdało 88 procent abiturientów. Do egzaminów zaś przystąpiło 17 tysięcy absolwentów. To najwyższa zdawalność wśród wszystkich powiatów województwa.

Stuprocentowa zdawalność jest w Wilanowie, ale on dotyczy jednej szkoły i 44 osób. Natomiast w innych dzielnicach, jak Śródmieście czy Mokotów, zdawalność plasuje się na poziomie 92 i 90 procent. Wynik nieco ponad lub poniżej 90 procent dotyczy większości dzielnic Warszawy – podaje Ragna Ślęzakowska.

W tym roku odbyły się tylko egzaminy pisemne. Nie było matur ustnych. Maturę w skali kraju zdało 78,2 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. 15,5 proc. abiturientów nie zdało jednego przedmiotu – i oni mają prawo do poprawki w sierpniu.

Czytaj też:

Matura 2022. CKE ogłosiła wyniki egzaminów. Nie wszyscy mogą liczyć na poprawkę w sierpniu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone