SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Matura 2019. CKE podsumowała wyniki po sesji poprawkowej

Matura 2019/fot. PAP/Jan Karwowski

W tym roku maturę zdało 87,5 procent absolwentów szkół ponadgimnazjalnych – poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu.

Według ostatecznych danych, egzamin pisemny z języka polskiego zdało 97 proc. tegorocznych maturzystów, z matematyki – 89 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego – 95 proc.

Ze wstępnych danych CKE, opublikowanych na początku lipca, świadectwo dojrzałości uzyskało 80,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, 12,9 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, miało prawo do poprawki w sierpniu. Maturzyści, którzy oblali więcej niż jeden przedmiot, będą mogli poprawiać egzaminy dopiero za rok.

W ubiegłym roku w lipcu maturę zdało 79,7 proc. uczniów. Prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu miało wówczas 14,8 proc. Ostatecznie świadectwa maturalne otrzymało w ubiegłym roku 86 proc. abiturientów.

Wyniki w liceach, wyniki w technikach

Wśród absolwentów liceów egzamin z polskiego zdało 97 proc. zdających, a wśród techników – 95 proc. egzamin z matematyki zdało w liceach 92 proc., a w technikach – 84 proc.; egzamin z języka angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) zdało w liceach 97 proc., a w technikach – 93 proc.

Treść raportu jest dostępna tutaj.

Matura 2019

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych – z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne były na poziomie podstawowym; chętni mogli je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych – z polskiego i języka obcego.

Musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli przystąpić do pięciu takich egzaminów (egzaminy te zdawane były tylko na jednym poziomie – rozszerzonym).

Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych (polski, matematyka, język obcy). W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego – wyniki z egzaminów z tych przedmiotów służą rekrutacji na studia.

Czytaj też:

Odbyły się matury poprawkowe. Na Mazowszu napisały je 4 tysiące osób

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone