SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Materiały wybuchowe ujawnione na Mazowszu. Akcja CBŚP [ZOBACZ]

fot. www.cbsp.policja.pl

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na terenie 11 województw, w tym Mazowsza, sprawdzili kilkanaście osób, które mogły nielegalnie wytwarzać mieszaniny pirotechniczne i posiadać prekursory materiałów wybuchowych – powiedziała rzeczniczka CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz. Zabezpieczono m.in. około pół kilograma sypkich i 2,5 litra płynnych materiałów wybuchowych.

Jak poinformowała nadkom. Iwona Jurkiewicz, policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚP, zajmują się na co dzień tematyką dotyczącą nielegalnego wytwarzania, posiadania, posługiwania się, bądź handlem samodziałowymi materiałami i urządzeniami wybuchowymi. – Podczas ostatnich działań, przeprowadzonych wspólnie z funkcjonariuszami z zarządów CBŚP i ABW, policjanci sprawdzili kilkanaście osób, na terenie kraju, które mogły nielegalnie wytwarzać mieszaniny pirotechniczne i posiadać prekursory materiałów wybuchowych – przekazała policjantka.

Wskazała, że działania zostały przeprowadzone kilka dni temu na terenie województwa mazowieckiego, małopolskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego. – Podczas akcji policjanci znaleźli i zabezpieczyli proch czarny, ok. 0,5 kilograma sypkich i 2,5 litra płynnych materiałów wybuchowych w postaci mieszanin pirotechnicznych – wyliczyła Jurkiewicz.

Oprócz policjantów, eksperci z zakresu chemii

Dodatkowo ujawniono i zabezpieczono w sumie ponad 30 kilogramów i 25 litrów substancji chemicznych mogących posłużyć do produkcji samodziałowych materiałów wybuchowych, część z zabezpieczonych substancji chemicznych są to prekursory materiałów wybuchowych, a niektóre substancje są również prekursorami narkotykowymi – podała.

W akcji policjantów CBŚP wspierali również eksperci z zakresu chemii z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, jak również lokalnych laboratoriów kryminalistycznych komend wojewódzkich policji, a także policyjni pirotechnicy i technicy kryminalistyki – mówiła Iwona Jurkiewicz.

Podkreśliła również, że zabezpieczone substancje chemiczne zostaną poddane badaniom przez policyjnych biegłych. – W przypadku wydania przez biegłych pozytywnych opinii, że są to materiały wybuchowe lub prekursory materiałów wybuchowych osobom, u których zabezpieczono je grozić może kara z art. 171 kk (Wytwarzanie lub obrót substancjami, materiałami i urządzeniami niebezpiecznymi – red.) i art. 12 Ustawy o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych – dodała.

Czytaj też:

Wołomin. Nielegalnie produkował papierosy i sprzedawał handlarzom

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone