SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Legionowo: M. Błaszczak wręczył medale zasłużonym mieszkańcom

fot. PAP/Tomasz Gzell

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył złote medale za zasługi dla obronności kraju zasłużonym mieszkańcom Legionowa oraz pamiątkowe ryngrafy wyróżniającym się sportowcom. Szef MON wziął udział w pikniku wojskowym zorganizowanym z okazji setnej rocznicy nadania miastu nazwy Legionowo. Miasto od zawsze miało silne związki z polskim wojskiem.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślał podczas uroczystości, że wojsko polskie musi być liczniejsze i musi się rozwijać. Zachęcał młodych ludzi do związania swojej przyszłości z armią. Minister przypomniał, że na Mazowszu powstanie nowa 18. Dywizja Zmechanizowana Wojska Polskiego. Dodał, że rozwojowi polskiej armii towarzyszy rozbudowa instytucji. Za 2 lata – w Legionowie – powstanie filia szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego, która także ubogaci infrastrukturę miejską. Minister podkreślił, że w szpitalu tym będą leczyć się pacjenci z całego powiatu.

Nagrodzeni i wyróżnieni 

Złoty medal za zasługi dla obronności kraju otrzymali generał brygady Stanisław Mandykowski, Henryk Matuszewski, Wojciech Jeute oraz ksiądz prałat Lucjan Szcześniak. Natomiast wśród wyróżnionych ryngrafem sportowców jest Sofia Ennaoui – urodzona w Maroku polska lekkoatletka. Premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników pikniku przypomniał, że historia miasta nawiązuje do chlubnych dziejów naszej ojczyzny.

Piknik, koncerty i wojskowy sprzęt 

Uczestnicy pikniku wojskowego w Legionowie mogą obejrzeć prezentację wojskowego sprzętu i wyposażenia, porozmawiać z żołnierzami obsługującymi ten sprzęt, wysłuchać koncertów oraz skorzystać z wojskowego poczęstunku. Wśród pojazdów do obejrzenia są czołgi Leopard i Rosomaki, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, armatohaubice, moździerze samobieżne Rak oraz przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Można także zapoznać się z planami budowy filii szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie.

Historia miasta 

Historia Legionowa sięga 1877 roku, zaczyna się wraz z oddaniem do użytku stacji kolejowej – Jabłonna w dobrach rodu Potockich. Celem linii kolejowej, na której trasie powstała stacja, było połączenie rosyjskich twierdz: Modlina, Warszawy i Dęblina oraz umożliwienie transportu zboża do portów nadbałtyckich.

Do rozwoju miasta przyczyniła się m.in. obecność garnizonu rosyjskiego, który stacjonował na tym terenie od końca XIX wieku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, od 1919 roku koszary były miejscem formowania się kadr niepodległego Wojska Polskiego – głównie 1 i 2 Pułku Piechoty im. Legionów Polskich.
Nazwę Legionowo koszarom w Jabłonnie nadał na cześć czynu legionowego generał Bolesław Roja. Nawiązuje ona do osady polowej Legionów Polskich istniejącej na Polesiu Wołyńskim.

W czasie Bitwy Warszawskiej w sierpniu 1920 roku z legionowskich koszar wyszła pod Radzymin 10 Dywizja Piechoty, która przeważyła szalę zwycięstwa na stronę polską.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone