SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Rząd nie zabiega o poparcie. Efektem protest nauczycieli”

fot. RDC

– Rząd izoluje się społecznie – przekonywał w „Poranku RDC” Marek Jurek. Europoseł odniósł się w ten sposób do oddolnych protestów nauczycieli w całej Polsce. W Warszawie chodzi o trzy szkoły – numer 340 na Ursynowie, nr 350 na Bemowie i w mniejszym stopniu o szkołę podstawową nr 358 w Wilanowie.

Zdaniem polityka protesty to efekt tego, że rząd nie zabiega o szersze poparcie. – Smutne jest to, że przedstawiciele kolejnych zawodów traktowanych jako służba publiczna uciekają się do strajków. To skumulowany efekt tego, że władza powinna dbać o większe poparcie społeczne. Gdy zaczyna się taka lawina to jedna grupa po drugiej się w to włącza. To nie jest dobre dla nikogo – podkreślił były marszałek Sejmu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaznacza, że monitoruje sytuację, szczególnie pod kątem organizowanych w szkołach podstawowych egzaminów ośmioklasistów.

Protesty

W poniedziałek do szkoły podstawowej nr 340 na warszawskim Ursynowie nie przyszło stu na dwustu pracujących w placówce nauczycieli. – W szkole obecnie jest tylko jedna czwarta uczniów, które mają zapewnioną opiekę. Część dzieci jest na wycieczkach, inne biorą udział w konkursach przedmiotowych – mówi dyrektorka szkoły Małgorzata Antonowicz.

W SP 350 na Bemowie brakuje w sumie 130 pedagogów. Lekcje, podobnie jak na Ursynowie, zostały odwołane. – Mam nadzieję, że protest się wyciszy – zapewnia dyrektorka stołecznego Biura Edukacji Joanna Gospodarczyk.

Dyrekcja szkoły na Ursynowie nie nazywa nieobecności nauczycieli protestem – mówi jedynie o absencji. Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego odcina się od masowych zwolnień. Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że związek nie jest inicjatorem akcji.

Posłuchaj:

Poranek RDC: Marek Jurek

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone