SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Manifest pokoju i piknik. Rocznica wybuchu wojny w Mławie

Organizowana w poprzednich latach rekonstrukcja bitwy była zbyt droga. Fot. Adam Kliczek/ CC BY-SA 3.0 pl

W piątek Mława odda hołd bohaterom broniącym miasta we wrześniu 1939 roku. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały międzynarodowy charakter. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

Przedstawiciele kilku europejskich miast podpiszą w piątek w Mławie Międzynarodowy Manifest Pokoju. – To apel o budowanie dobrych, przyjacielskich relacji między narodami – mówi rzeczniczka urzędu w Mławie Magdalena Grzywacz.

Nie planujemy obchodów na polu bitwy pod Mławą licząc na to, że te miejskie obchody będą takim dobrym sygnałem do tego, aby przenieść troszeczkę ciężar z myślenia o wojnie do myślenia o pokoju – tłumaczy Grzywacz.

Manifest, o godzinie 17 podpiszą między innymi przedstawiciele Izraela, Francji, Włoch, Niemiec, Macedonii czy Białorusi. Od rana, przy ul. 3 maja trwa piknik militarny. W południe wystartuje z kolei Międzynarodowy Bieg Żołnierski na trzy km.

Do godz 22 zamknięte będą ulice Stary Rynek, Spichrzowa, 3 Maja, Chrobrego, część Płockiej i Wyspiańskiego, Bagno, Sportowa i Sądowa.

Około godz 17.30 rozpocznie się najbardziej spektakularna część uroczystości, widowisko „Nalot bombowy na Mławę”. Weźmie w nim udział ponad 150 rekonstruktorów cywilnych i wojskowych. – Będą sceny bombardowania i wybuchy, jednym słowem widowiskowa pirotechnika – mówi Krzysztof Napierski z biura prasowego urzędu w Mławie.

Nalot odbędzie się między ratuszem a domem kultury.

Czytaj też: Mława ponownie bez rekonstrukcji bitwy. „Nie chcemy mówić o wojnie”

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone